Konflikt na Ukrajině bude nic oproti tomu, co se chystá: Válka z jiného koutu světa zastíní vše ostatní

Boje na Ukrajině vyhnaly z domovů miliony lidí, někteří přišli o své nejbližší. Mnohem hrozivější obrázek by ale způsobil konflikt o pár tisíc kilometrů dál.

i Zdroj fotografie: فرزاد منتی / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Přestože se o možnosti, že Rusko zaútočí na Ukrajinu mluvilo i v loňském roce, málokdo předpokládal, že k tomu skutečně dojde. Světoví lídři doufali, že se Moskva neuchýlí k tak razantnímu kroku a bude se snažit spor se sousední zemí vyřešit mírným způsobem. Nestalo se tak. Celý svět je už více než 9 měsíců svědkem ruské agrese, která dopadá i nevinné civilisty. Miliony z nich byly vyhnány ze svých domovů, tisíce z nich přišly o život. Navíc to nevypadá, že se boje chýlí ke svému konci.

Jako první světová válka

Nejhorší situace je aktuálně u doněckého Bachmutu, píše web CNN Prima News. Rozbombardovaná krajina, zákopy, bahnitá půda, špína, krev, to je obrázek dění v této oblasti. Styl a míra brutality připomíná první světovou válku, informuje dále web CNN Prima News. Mnohem horší situace by mohla nastat ale v jiné části světa, kde také roste napětí. Podle webu Fakt je stále reálnější riziko americko-íránské války. Možný konflikt naznačují také společná americko-izraelská cvičení, která začala tento týden.

Jejich součástí mají být dálkové lety, které napodobují situaci, kdy by museli izraelští piloti létat do Íránu. Akce se uskutečňuje nad vodami Středozemního moře a nad Izraelem. Web Fakt připomíná, že jde o největší manévr tohoto typu za posledních několik let. Společná cvičení protivzdušné obrany jsou součástí dohody, kterou podepsaly USA a Izrael a která zavazuje Washington k poskytnutí pomoci v případě války. Napětí mezi Izraelem a Íránem zůstává vysoké, obě strany si vyměňují hrozby.

Odborníci se neshodnou

Web Fakt připomíná, že Teherán vlastní více než tisíc balistických raket krátkého a středního doletu. „Pokud jde o operační schopnosti a letecký útok na Írán, ano, Američané takové schopnosti mají. Pokud jde o vůli udeřit, je velmi nepravděpodobná, Američané jsou zapojeni do války na Ukrajině, navíc mají operace v Pacifiku, což je pro Američany prioritní oblast, takže se nechtějí zapojit do konfliktu na Blízkém východě,“ uvedl pro server Fakt odborník na zahraniční a bezpečnostní politiku Robert Czulda.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Hrozí, že se USA zapojí rovnou do několika světových konfliktů

Mnohem méně optimisticky situaci vidí bývalý polský velvyslanec v Iráku a Saúdské Arábii Krzysztof Plominski. „Existuje vážná hrozba, že tato eskalace dosáhne bodu, kdy bude znamenat určitou formu konfrontace. Vztahy se ještě více vyhrotily v souvislosti s obviněním izraelské strany vůči Íránu z dodávek zbraní Rusku pro použití ve válce na Ukrajině,“ uvedl pro web Fakt. USA se mohou zapojit také do konfliktu na Tchaj-wanu, který ohrožuje Čína, která si ostrov nárokuje. Nebezpečí hrozí také z KLDR, která testuje balistické střely, jak Události247 psaly zde.

Myslíte si, že nastane další konflikt na světové scéně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou