Na krizi a zdražování se dá zbohatnout. Člověk ovšem musí vědět, co dělá

Na první pohled se může zdát, že aktuální situace je ve všech směrech nevýhodná. Přesto existuje cesta, jak své peníze zhodnotit.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Vysoká inflace mění nejen ceny potravin či energií, ale také pravidla investování. Mnoho lidí pochopilo, že držet peníze na účtech je aktuálně velmi nevýhodné, a proto se snaží najít způsoby, jak se požírání úspor vyhnout. Základem pro každého by mělo být založení spořícího účtu, píše web Kurzy. I když pro dlouhodobé spoření není ideální variantou, má své opodstatnění. Nejlepší je pro uložení krátkodobých úspor a vytvoření rezervy, jež pokryje výdaje minimálně na tři měsíce.

Koruna brzy opět oslabí

Spořící účet má stále své výhody a představuje bezpečnou cestu, jak uložit své finance a je tak vhodný pro krátkodobé spoření. Je totiž potřeba si uvědomit, že i když nedokáže plně vyrovnat inflaci, stále nabízí určitou míru zhodnocení a je proto vhodnější volbou než nechat své peníze na běžném účtu, kde ztrácejí hodnotu rychleji,“ uvedl pro web Kurzy investiční expert Marek Unčovský.

V současnosti je dobrou volbou také vyměnit si české koruny za eura. A to minimálně na dovolenou. „Pokud jde o tyto mikrotransakce, tak nevidím žádný důvod, proč si koruny za eura nevyměnit. Lidé by si ale měli i uvědomit, že pokud do prázdnin nechají koruny zhodnocovat, tak při úroku přes 6,0 procenta, který je dnes snadno dosažitelný, jim úspory v koruně vyrostou za čtyři měsíce o dvě procenta,“ vysvětlil pro Fintag ekonom skupiny Partners Martin Mašát.

Díky aktuálnímu výhodnému kurzu koruny vůči euru se Čechům také vyplatí nakupovat v zahraničí. Vyjde je to často mnohem levněji, ať už se jedná o elektroniku či automobil. Čím dříve pak nákup učiní, tím lépe. Odborníci totiž očekávají, že kurz bude v průběhu roku klesat. Podle Mašáta bude směřovat ke 24 korunám za euro. „Podobně se na korunu dívá i prognóza ČNB. V ní centrální banka počítá s kurzem koruny nad úrovní 24 CZK/EUR až do konce roku 2024,“ dodal ekonom v rozhovoru na webu Fintag.

Rekreační nemovitosti v zahraničí

Výrazně ušetřit mohou v dnešní době také lidé, kteří zvažují investici do nemovitosti v zahraničí. Právě nákup rekreačního objektu v blízkosti moře či na horách může být jednou z nejlepších možností, jak své peníze v aktuální situaci zhodnotit. Více než polovina lidí, kteří nakupují nemovitosti v zahraničí, je pak pořizují za účelem kombinace vlastního užívání a dalšího pronájmu, dodává web Peníze.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Češi v loňském roce do nemovitosti v zahraničí investovali průměrně zhruba 360 tisíc eur

Důležité je ale zvážit cílovou zemi investice. „Zájemcům o koupi nemovitosti v zahraničí doporučujeme zaměřit se na země se stabilním ekonomickým, právním a politickým prostředím. Investovat tam, kam byste bez obav poslali žít nebo studovat svoje děti,“ uvedl pro web Peníze zakladatel společnosti Rellox Jan Rejcha. Češi se většinou touto radou řídí, a proto nejčastěji podle experta investují do nemovitostí v Rakousku, Chorvatsku, Španělsku či Itálii.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články