Krvavý nábytek: O firmě Ikea unikly dosud utajované informace. Vedení firmy má co vysvětlovat

Výrobci se vždy snaží snižovat své náklady na minimum. U některých společností se ale kvůli tomu přistupuje k extrémům.

i Zdroj fotografie: Kucmel007 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

O tom, že řada oděvních firem vyrábí své oblečení v Asii, kde se na výrobě podílejí i děti, se ví už dlouhou dobu. Některé společnosti se po odhalení těchto skutečností snažili své chování změnit. Nejen využívání děti v Číně a dalších asijských zemích pro práci je problémem. Ukazuje se, že nelidsky se přistupuje k levné výrobě i v jiných částech světa. V Bělorusku jsou do levné pracovní síly zapleteni i političtí vězni, jak informuje web Fakt. V zemi, kde vládne tvrdou rukou vůdce Alexandr Lukašenko, mají výrobu i některé významné evropské společnosti.

Výrobky z nucených prací

Krátké reklamní video zveřejněné 27. října 2020 na sociální síti Facebook ukazuje kamiony čekající na zboží před obrovskou továrnou na dřevotřískové desky v západním Bělorusku, píše web Fakt. Šlo o státní nábytkářskou společnost, u které stál nákladní vůz s nápisem Polipol. Jak dále web Fakt připomíná, jde o značku německého výrobce nábytku z Dolního Saska, který své výrobky prodává v levných obchodních řetězcích jako například XXXLutz. Důležité je zdůraznit, že k celé události došlo v na podzim roku 2020.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V roce 2020 proběhla v Bělorusku řada protestů za propuštění politických vězňů

V tomto čase byly věznice v Bělorusku plné politických vězňů odsouzených za demonstrace proti falšování prezidentských voleb. V nich byl zvolen do úřadu opět Lukašenko. Web Fakt uvádí, že tábor číslo 5, kde byli vězni, se nachází v bezprostřední blízkosti zmíněné dřevařské továrny. Je proto velmi pravděpodobné, že v závodě zadržení pracovali a vyráběli nábytek pro zákazníky z Evropy. Nejde jen německou společnost Polipol, jejichž produkty pocházejí z nucených prací.

IKEA pochybení odmítá

Podle britské ekologické organizace Earthsight se ukazuje, že Bělorusko má za levnou dílnu také mnoho firem z Francie, Rakouska či Polska. Objevila se i informace, že materiály pocházející od běloruských firem, které zaměstnávají vězně, odebírá nábytkářský gigant IKEA, píše server Fakt. Společnost to popřela. Podle jejího vyjádření: „Nucená práce v dodavatelském řetězci není akceptována a nic takového nebylo při kontrolách přímých dodavatelů v Bělorusku nalezeno“. Ikea navíc oznámila, že v březnu 2022 ukončila své působení v Rusku i Bělorusku.

I přesto má vedení společnosti v souvislosti s uvedenými zjištěními co vysvětlovat. Za připomenutí také stojí, že švédská společnost v letošním roce výrazně zdražila své produkty. Jak Události247 informovaly, v průměru došlo na začátku roku ke zvýšení cen o zhruba 9 procent. Hodnoty u některých dalších výrobků se ale upravovaly i v průběhu roku. Zdražení dosáhlo u některých položek desítek procent. V Česku jsou už ceny u některých produktů srovnatelné s těmi, které mají ve Velké Británii, kde jsou přitom naprosto odlišné platy.

Myslíte si, že by se IKEA měla z podobného chování zpovídat mezinárodním soudům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa