Krvavý nábytek: O firmě Ikea unikly dosud utajované informace. Vedení firmy má co vysvětlovat

Výrobci se vždy snaží snižovat své náklady na minimum. U některých společností se ale kvůli tomu přistupuje k extrémům.

i Zdroj fotografie: Kucmel007 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

O tom, že řada oděvních firem vyrábí své oblečení v Asii, kde se na výrobě podílejí i děti, se ví už dlouhou dobu. Některé společnosti se po odhalení těchto skutečností snažili své chování změnit. Nejen využívání děti v Číně a dalších asijských zemích pro práci je problémem. Ukazuje se, že nelidsky se přistupuje k levné výrobě i v jiných částech světa. V Bělorusku jsou do levné pracovní síly zapleteni i političtí vězni, jak informuje web Fakt. V zemi, kde vládne tvrdou rukou vůdce Alexandr Lukašenko, mají výrobu i některé významné evropské společnosti.

Výrobky z nucených prací

Krátké reklamní video zveřejněné 27. října 2020 na sociální síti Facebook ukazuje kamiony čekající na zboží před obrovskou továrnou na dřevotřískové desky v západním Bělorusku, píše web Fakt. Šlo o státní nábytkářskou společnost, u které stál nákladní vůz s nápisem Polipol. Jak dále web Fakt připomíná, jde o značku německého výrobce nábytku z Dolního Saska, který své výrobky prodává v levných obchodních řetězcích jako například XXXLutz. Důležité je zdůraznit, že k celé události došlo v na podzim roku 2020.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V roce 2020 proběhla v Bělorusku řada protestů za propuštění politických vězňů

V tomto čase byly věznice v Bělorusku plné politických vězňů odsouzených za demonstrace proti falšování prezidentských voleb. V nich byl zvolen do úřadu opět Lukašenko. Web Fakt uvádí, že tábor číslo 5, kde byli vězni, se nachází v bezprostřední blízkosti zmíněné dřevařské továrny. Je proto velmi pravděpodobné, že v závodě zadržení pracovali a vyráběli nábytek pro zákazníky z Evropy. Nejde jen německou společnost Polipol, jejichž produkty pocházejí z nucených prací.

IKEA pochybení odmítá

Podle britské ekologické organizace Earthsight se ukazuje, že Bělorusko má za levnou dílnu také mnoho firem z Francie, Rakouska či Polska. Objevila se i informace, že materiály pocházející od běloruských firem, které zaměstnávají vězně, odebírá nábytkářský gigant IKEA, píše server Fakt. Společnost to popřela. Podle jejího vyjádření: „Nucená práce v dodavatelském řetězci není akceptována a nic takového nebylo při kontrolách přímých dodavatelů v Bělorusku nalezeno“. Ikea navíc oznámila, že v březnu 2022 ukončila své působení v Rusku i Bělorusku.

I přesto má vedení společnosti v souvislosti s uvedenými zjištěními co vysvětlovat. Za připomenutí také stojí, že švédská společnost v letošním roce výrazně zdražila své produkty. Jak Události247 informovaly, v průměru došlo na začátku roku ke zvýšení cen o zhruba 9 procent. Hodnoty u některých dalších výrobků se ale upravovaly i v průběhu roku. Zdražení dosáhlo u některých položek desítek procent. V Česku jsou už ceny u některých produktů srovnatelné s těmi, které mají ve Velké Británii, kde jsou přitom naprosto odlišné platy.

Myslíte si, že by se IKEA měla z podobného chování zpovídat mezinárodním soudům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články