Putin oznámil důležitý krok po telefonátu s francouzským prezidentem Macronem. Bude svět klidnější?

Ruský prezident Putin po telefonátu se svým francouzským protějškem Macronem oznámil, že dovolí OSN vstoupit do elektrárny v Záporoží.

i Zdroj fotografie: kremlin.ru / Creative Commons / CC BY
                   

Kreml se ve své tiskové zprávě o telefonátu Vladimira Putina s Emmanuelem Macronem nezmínil jen o vstupu vyšetřovatelů OSN do Záporožské jaderné elektrárny, ale nechybělo ani obvinění. „Vladimir Putin zdůraznil, že pravidelné útoky na Záporožskou jadernou elektrárnu ukrajinskou armádou znamenají hrozbu velké jaderné katastrofy, která může vést ke kontaminaci velké části území,“ cituje ze zprávy web TN. Moskva si tak nadále stojí za tím, že jaderné zařízení ostřelují ukrajinské síly. Kyjev to vidí opačně.

Útoky nepřestávají

Podle Ukrajinců v pátek došlo k útokům na město Marhanec, které je blízko Záporožské elektrárny. Ruské střely měly zranit čtyři civilisty, píše dále web TN. V posledních týdnech je ostřelování Záporožské jaderné elektrárny hlášeno neustále, a tak čím dál více odborníků volá po klidu kolem zařízení. Shoda Putina s Macronem na vyslání mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do zařízení tak může být velkým posunem. Kontrolu na místě chce provést sám šéf MAAE Rafael Grossi.

„V této velmi nestálé a citlivé situaci je důležité, aby se nedělaly žádné kroky, které by mohly ohrozit bezpečnost jedné z největších jaderných elektráren světa,“ cituje jeho vyjádření web TN. Informaci o plánované inspekci potvrdil nejen Kreml, ale také Elysejský palác, jak píše server CNN Prima News. Francie zároveň oznámila, že se oba prezidenti dohodli na pokračování rozhovorů v příštích dnech. Páteční telefonát se přitom uskutečnil po téměř třech měsících. Iniciátorem byla Paříž.

Celoevropská katastrofa

Putinovo oznámení o vpuštění inspektorů OSN do zařízení uvítala i ukrajinská strana, jak upozornil web BBC. „Pokud bude ruské vydírání radiací pokračovat, toto léto si může zapsat do historie mnoho evropských zemí jako jedno z nejtragičtějších všech dob,“ cituje z projevu ukrajinské hlavy státu server TN. Kyjev tvrdí, že si Rusko udělalo z elektrárny základnu, ve které se má nacházet vojenské vybavení, munice a zhruba 500 vojáků. Moskva taková obvinění odmítá. Rusko ale zároveň nechce dovolit areál demilitarizovat, jak píše web TN.

Situace v Záporožské jaderné elektrárně znepokojuje celou Evropu. Na sociálních sítích se začaly ve velkém šířit simulace, které ukazují, jak by mohl únik radiace kontinent zasáhnout, připomíná web CNN Prima News. Podle ukrajinského hydrometeorologického úřadu by případná havárie postihla hlavně Ukrajinu a její sousední státy. Radiace by se prý nevyhnula ani Česku. Český úřad pro jadernou bezpečnost ale varuje, aby lidé nepodléhali apokalyptickým spekulacím.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články