Nový spojenec Putina se vybarvil. Daroval mu stroje, které můžou rychle změnit děj války

Ruské ztráty pomůže zachránit jeho spojenec. Moskvě pošle několik raket. Půjde o první dodávku od začátku války na Ukrajině.

i Zdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

O dohodě mezi Ruskem a Íránem informuje web The Sun. Íránské společnosti mají připravovat zásilku raket Fateh-110 a Zofaghar. Jde o stroje, které jsou schopny zasáhnout cíle až 700 kilometrů daleko. Pro Rusko půjde o velkou pomoc, protože ve válce na Ukrajině čelí velkým ztrátám. Podle ředitele amerických zpravodajských služeb Morgana Muire ruské síly v sousední zemi ztratily více než 6 tisíc kusů techniky a munice jim se jim ztrácí „neudržitelnou rychlostí“. Situaci Moskvě komplikují také západní sankce, dodává The Sun.

Nebezpečné drony

Hledat tak musí ruský prezident Vladimir Putin pomoc u zemí jako je Severní Korea či právě Írán. Oficiálně přitom Teherán tvrdí, že se nebude podílet na vyzbrojování ani Ukrajiny ani Ruska. Jak ale píše web The Sun, íránští představitelé uzavřeli dohodu s Moskvou už minulý měsíc. Dodávkami ze stany Íránu se chce zabývat také Evropská unie. Podle šéfa unijní diplomacie Josepe Borrella musí být nalezeny konkrétní důkazy, že k dodávkám skutečně dochází, píše ČTK.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Írán už prý dodává Moskvě drony, které jsou využívány k útokům na Ukrajině

Írán má přitom už teď Moskvě dodávat drony, které jsou využívány k útokům na Ukrajině. Kyjev už kvůli tomu vypověděl íránského velvyslance. Teherán ale zásobování Ruska popírá. Sankce zatím v souvislosti s uvedenými zjištěnými sedmadvacítka nechystá. Přitom se objevují informace, že na ukrajinskou válečnou frontu dorazili také elitní íránští vojáci, jak píše web CNN Prima News. Ti mají učit ruské jednotky ovládat bezpilotní letouny označované za kamikaze, kterých údajně přivezli několik stovek. Terčem útoků mají být civilisté.

Sankce kvůli policejní brutalitě

Ukrajinské ozbrojené síly své tvrzení dokládají likvidací již osmi dronů Shahed-136. Jak připomíná web CNN Prima News, stroje jsou téměř tři a půl metru dlouhé a mohu letět rychlostí až 190 km/h. V minulosti byly použity hlavně v Jemenu či Iráku. Západ nemá problém s Iránem aktuálně jen kvůli spolupráci s Ruskem. Postihy pro íránské představitele připravuje EU také z jiného důvodu.

Íránské bezpečností síly se dopouští násilí proti demonstrantům ve městech s většinově kurdským obyvatelstvem. Jak připomíná ČTK, v zemi protesty začaly v září po smrti 22leté Íránky kurdského původu, která byla zadržena za údajně příliš volně nasazený šátek. Hidžábem mají íránské ženy zakrývat povinně na veřejnosti nejen vlasy, ale i krk a poprsí od islámské revoluce z roku 1979. Mladá žena měla zemřít podle řady zdrojů na následky policejní brutality, připomíná ČTK.

Co si o dodávkách zbraní Rusku myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články