Rusko pokračuje v posilování své jaderné síly

Ruský prezident Vladimir Putin tento týden opět mluvil o jaderném arzenálu své země. Je odhodlán ho rozšiřovat a válku na Ukrajině vyhrát.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

Jaderná hrozba visí nad celým světem od začátku války na Ukrajině. Na nebezpečí řada lidí poukazuje, protože Rusko je jadernou velmocí a šéf Kremlu se tím neváhá často pochlubit. Na světě je aktuálně 13 080 jaderných hlavic, připomíná web E15. Z nich 6255 vlastní Moskva a 5550 Washington. Ostatní jsou roztříštěné mezi ostatní státy jako je Velká Británie, Francie, Čína, Indie, Pákistán a Severní Korea. Spekuluje se také o tom, že jaderné zbraně vlastní i Izrael, ale oficiálně nikdy nedošlo k potvrzení této informace, píše dále web E15.

Střela Sarmat připravena

Ačkoli to tak aktuálně příliš nevypadá, světová společenství se dlouhodobě snaží o úplné jaderné odzbrojení. I proto v roce 2021 vstoupila v platnost Smlouva o zákazu jaderných zbraní. Problémem je, že dokument nepodepsaly Spojené státy ani Rusko, uvádí web E15. I proto si může ruský prezident dovolit pokračovat v rozvoji svého jaderného arzenálu, o kterém mluvil ve středu v rámci jednání vedení ruského ministerstva obrany. Podle šéfa Kremlu jsou právě jaderné zbraně tím, co zaručuje jeho zemi suverenitu a územní celistvost, píše web Blikk.

iZdroj fotografie: A.Savin / Creative Commons / CC BY-SA
Sarmat je ruská těžká mezikontinentální balistická raketa na kapalný pohon vypouštěná z podzemních sil

Putin brzy plánuje uvést do provozu mezikontinentální balistickou střelu Sarmat a začátkem příštího roku mají mít ruské síly k dispozici i hypersonickou střelu Zirkon, uvádí web Blikk. Ruský prezident mluvil i o celkovém stavu ruské armády. Za důležité označil využívání dronů a dalších bezpilotních zařízení, včetně umělé inteligence. „Zdokonalíme ozbrojené síly a celou vojenskou složku státu. Budeme to dělat klidně, rytmicky, bez povyku, důsledně,“ cituje Putina web Blikk.

Neomezené financování

Ruské ozbrojené síly se mají modernizovat na základě informací získaných ve válce na Ukrajině. Šéf Kremlu také vyzval ministerstvo obrany, aby vzalo na vědomí kritiku a včas na ni reagovalo, píše Blikk. Konečně tak Putin ve svých projevech alespoň náznakem uznal, že speciální vojenská operace, jak konflikt na Ukrajině nazývá, neprobíhá podle plánu. Ruský prezident se také vyjádřil k proběhlé částečné mobilizaci. Polovina z 300 tisíc vojáků už má být v boji a druhá polovina absolvuje výcvik. Počet má být dostačující k dosažení cílů na Ukrajině.

I proto mají dostat vojáci to nejlepší vybavení. Od zbraní přes noční vidění až po boty. „Chci upozornit ministra obrany, náčelníka generálního štábu, všechny velitele, kteří jsou zde zastoupeni, že nemáme žádná finanční omezení. Země i vláda dávají vše, co armáda žádá. Vše,“ cituje Putinova slova web Novinky. Posílení se dočká také ruské námořnictvo. Podle ministra obrany Sergeje Šojgu bude nasazen jaderný křižník Imperator Alexandr III, dále také čtyři ponorky a 12 lodí, uvádí server Blikk.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad