Kadyrov nemá slitování ani s vlastním lidem: Zajaté vojáky posílá zpátky do války

V uplynulých dnech došlo mezi Ukrajinou a Ruskem v rámci velikonočních svátků k výměně zajatců. O jejich budoucnosti se vyjádřil čečenský vůdce.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
                   

O absurdním výroku Ramzana Kadyrova informuje web Onet. Čečenský vůdce uvedl v aplikaci Telegram, že podle jeho informací se vrátilo pět vojáků z ukrajinského zajetí do hlavního města Čečenska Grozného. Má však za to, že by měli nastoupit zpět do bojů. Podle Kadyrova je to jediný způsob, jak odčinit chybu, že skončili v zajetí. „Čečenský voják by neměl mí důvod nechat se zajmout,“ cituje slova čečenského vůdce web Onet. Právě zajetí pěti mužů má být důvodem, proč se s nimi Kadyrov odmítl setkat.

Velká přísnost je znatelná

Čečenských vůdce od zajatců očekává, že nyní prokáží odhodlání nevyhýbat se dalším bojům, nebudou se bát setkání s nepřítelem a nevyhledají příležitost, jak se ukrýt před kulkami ve válce na Ukrajině. Příkladem pro tyto Čečence má být Krygyz Musikhanov, který se ve válce na Ukrajině zranil. Pak ho zajali, ale po uzdravení se vrátil do armády. Nyní se od něj očekává, že bude na frontě dosahovat „dobrých výsledků“, píše web Onet. Kadyrov se zároveň dopustil i vstřícnějšího vyjádření.

Uvedl, že zajetí není zločin a je rád, že jeho lidé takovou zkušenost přežili. V aplikaci Telegram se při svém hodnocení situaci uchýlil i k několika radám. Bojovníci se mají starat o každý náboj a myslet na každý výstřel. Zároveň přiznal, že považuje za svou chybu, že jednotky řádně nevycvičil, protože jim řádně nenaznačil, jak plánovat použití munice. Návrat na frontu to má podle něj zlepšit. „Čest, přísaha a povinnost především,“ cituje jeho slova web Onet.

Kadyrov potvrzuje svou kontroverznost

Nejednou čečenský vůdce ukázal, že je nevypočitatelný. Web Čas píše, že v únoru například prohlásil, že si plánuje založit svou vlastní soukromou vojenskou společnost podobnou Wagnerově skupině. To se přitom nemusí líbit Moskvě, protože se žoldnéřskou skupinou Jevgenije Prigožina má už nyní problémy, a to nejen kvůli jeho kritice. Web Čas připomíná, že představují nové vojenské struktury hrozbu pro stabilitu země.

iZdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov se je velmi blízký s ruským prezidentem Vladimire Putinem

Putin proto zřejmě Kadyrova v této myšlence nepodpoří. Dosud přitom mají oba muži k sobě blízko. Kadyrov je hlavou ruské Čečenské republiky od roku 2007, připomíná server Čas. Jak Události247 psaly v říjnu loňského roku, Kadyrov svou bezbřehou oddanost vůči Moskvě dokázal tím, že do bojů na Ukrajině posílá i své nezletilé syny. Dokonce se měli objevit v první linii, protože jsou trénovaní k boji od mala. Nejmladšímu z nich je 14, nejstaršímu 16 let.

Roste Putinovi konkurence?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články