Kadyrov jde vlastní cestou. Hodlá si založit vlastní ,,Wagnerovu skupinu“

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov je čím dál více nespokojený s podmínkami pro ty, kteří bojují ve válce na Ukrajině na straně Ruska.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
                   

Web Onet upozorňuje na tvrzení, že ruská armáda údajně nedodržuje sliby vůči dobrovolníkům bojujícím ve válce na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) jim nejsou vypláceny peníze, na které mají podle smlouvy s armádou nárok. To může ohrozit schopnost Moskvy naplňovat další místa, protože zájemci budou od potenciálního dobrovolného nástupu do armády odrazeni. Prosakují také informace, že peníze nedostávají ani zranění vojáci, kteří mají nárok na odškodné.

Rusko přijde o dobrovolníky

Kvůli těmto informacím může mít Kreml velký problém. „Rozšířená nedůvěra v ministerstvo obrany může odradit smluvní službu a zvýšit závislost armády na mobilizaci sil a náboru,“ cituje Onet ze zprávy ISW. Vytváření dobrovolnických záložních sil přitom je pro armádu důležité, obzvlášť v době války. Jde tedy o další kritiku vůči ruskému ministerstvu obrany. Dlouhodobě proti jeho postupům vystupuje šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Kvůli tomu už čelí potížím.

iZdroj fotografie: Government of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY
Jevgenij Prigožin je majitel cateringové firmy Concord a také zakladatel Wagnerovy skupiny, přezdívá se mu Putinův kuchař

Resort mu například za jeho kritická vyjádření podle odborníků překazil možnost verbovat mezi své bojovníky další trestance z ruských věznic, píše Onet. Naopak čečenský vůdce Ramzan Kadyrov se ke slovním útokům vůči ministerstvu obrany nepřipojil. Zdá se, že bude chtít využít situace a vybudovat si silnější vliv. Dříve přitom byl spojencem Prigožina. Podle analytiků amerického institutu jsou ale nyní „jeho formální vazby s Kremlem a jeho postavení v úřadě důležitější, než by mohly být politické vazby s Prigožinem“, uvádí Onet.

Kadyrov má jasný plán

Nyní se zřejmě bude snažit Kadyrov Prigožinovi konkurovat. V neděli večer napsal v aplikaci Telegram, že wagnerovci dosáhli v bojích na Ukrajině působivých výsledků, a proto bude vznik nových soukromých vojenských společností nevyhnutelný. Jakmile skončí moje služba státu, vážně plánuju konkurovat našemu drahému bratrovi Prigožinovi a vytvořit soukromou vojenskou společnost,“ cituje Kadyrovo vyjádření web Plus Jeden deň.

To zřejmě Kreml nepotěší, protože už nyní musí být omezován nadměrný politický vliv Prigožina. Jak Události247 informovaly minulý týden, ministr obrany Sergej Šojgu měl dát státním televizím zákaz zmiňovat jméno šéfa Wagnerovy skupiny. Obavy kvůli vzestupu žoldnéřských skupin mají také diplomaté. Jak píše web Plus Jeden Deň, podle nich mohou jednou takové skupiny představovat hrozbu pro stabilitu v Rusku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou