Na silnicích se objevují nové typy chytrých kamer. Řidičům může za používání telefonu za volantem přijít tučná pokuta

Jednotlivé státy se dlouhodobě snaží zlepšit bezpečnost na silnicích. Jedním z nástrojů jsou také kamery, které sledují závadné chování řidičů.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Většina řidičů si dává před kamerami pozor, a to hlavně kvůli dodržování předepsané rychlosti. Nejnovější zařízení, které umístili v Německu ale sleduje něco jiného, informuje web Autosalon. Kamera dohlíží na používání mobilního telefonu za volantem. Tento přestupek je totiž podle expertů velmi nebezpečný a riziko nehody zvyšuje až o 50 procent. Web Autosalon upozorňuje, že podle německé policie nepozornost řidičů má na svědomí za loňský rok 117 úmrtí a více než 8 tisíc zraněných.

Řidiči se obrátili na soud

Německo se kamerovým systémem s názvem Monocam inspirovalo v Nizozemsku, kde fungují inteligentní kamerové systémy už nějakou dobu, píše Autosalon. I u západních sousedů Česka to slaví velký úspěch. Kamera umístěná na mostu v německém Flensburgu zachytila již několik řidičů při používání mobilního telefonu během jízdy, za což dostali vysoké pokuty. U za přestupek vyfasovali šoféři automaticky pokutu ve výši 100 eur (2400 korun) a jeden trestný bod. Řadě z nich se to nelíbilo, a proto se rozhodli obrátit na soud.

Jejich argumentem bylo, že používání Monocamu je nelegální, uvádí Autosalon. Kamera umístěná na mostě totiž sleduje všechny projíždějící auta a prostřednictvím umělé inteligence rozpoznává telefony v prostoru řidiče a pohyby rukou, které naznačují jeho použití. Kritici systému však mají zřejmě smůlu. Podle německého soudu je možné snímky z kamery použít jako důkaz a pokuty jsou tedy oprávněné, píše Autosalon. Zároveň ale soud upozornil, že do budoucna bude nutné v zemi regulovat podmínky, za kterých se mohou kamery používat.

Zpřísňovat se bude i v Česku

I v Česku je používání mobilního telefonu za volantem problémem, a proto hodlá ministerstvo dopravy zvyšovat pokuty za tento přestupek. Aktuálně je možné dostat za používání mobilu během jízdy pokutu maximálně ve výši 1000 korun a dva body. Nově by na místě měla být sankce ve výši 2500 korun, ve správním řízení pak bude rozmezí 4000 až 10 000 korun, a to místo dosavadního rozptylu 1500 až 2500 korun, informuje web Automania. Navíc nově má být používání mobilního telefonu za jízdy čtyřbodovým přestupkem.

iZdroj fotografie: abcMedia
Podle ministerstva dopravy vzrostl počet přestupků týkajících se používání mobilního telefonu za deset let o téměř 50 procent

Jde rozhodně o krok správným směrem, protože telefonující řidič má pětapůlkrát větší šanci způsobit nehodu než plně soustředěný řidič, uvádí server ePojištění. Alarmující je fakt, že stejné riziko je přitom u řidiče, který má v krvi 0,8 promile alkoholu. Přitom stále mnoho lidí zcela toleruje a považuje používání mobilního telefonu za jízdy za normální, aniž by si uvědomili, že takový řidič ohrožuje své okolí stejně jako ten, který před jízdou požil alkoholický nápoj.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky