Policisté údajně zneužívají neznalosti řidičů a ,,šikanují je“. Ti si na oplátku instalují kamery do svých aut

Čím dál více motoristů si umisťuje do svých vozů kamerový systém. Slouží nejen pro případ nehody, ale i jako důkaz o přestupku.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Web AutoŽivě píše, že kamera v automobilu může pomoci například i před neoprávněným obviněním ze strany policie. Zkušenost s údajnou ,,šikanou“ má řidič z Plzně, kterého zastavily strážnice Městské policie s tím, že projel zákazem v nedaleké ulici, píše AutoŽivě. Jak dokládá videozáznam na youtubovém kanálu Plzeňská Jehlárenská nakonec se ukázalo, že osočení motoristy nebylo opodstatněné. Řidič tvrzení vyvrátil jen díky svému kamerovému záznamu z jízdy. Pokud by svou jízdu nezaznamenal, zřejmě by přitom od strážníků dostal pokutu.

Soud má právo záznam odmítnout

Neměl by pak příliš mnoho možností, jak se bránit. Díky kamerovému záznamu se ale strážnice dotyčnému řidiči na místě omluvily a odjely, popisuje web AutoŽivě. Tento příklad dokládá, jak se kamera v automobilu hodí i jako ochrana před policií. Jinak se totiž velmi těžce dokazuje, že se celá událost stala jinak. Primárně ale palubní kamery mohou pomoci hlavně při nehodách. Ze záznamu se dá mnohem jasněji zjistit případný viník či pachatel trestného činu, informuje web Aktuálně.

Nutné je dát pozor, jaký záznam řidič policii po nehodě odevzdá. Dlouhý záznam nemusí u případného soudu obstát. Web Aktuálně píše, že pokud se objeví na záznamu příliš mnoho lidí a aut, které s incidentem nemají nic společného, může soudce dojít k závěru, že právo na soukromí má před dokumentací nehody přednost. Tento důkaz nakonec proto třeba zcela odmítne. Aplikace GDPR je navíc v rámci států Evropské unie rozdílná. Například v Rakousku jsou kamerové záznamy nepřípustné.

Každý stát to má jinak

„I v případě, že řidič zapne kameru až v okamžiku nebezpečné situace, porušuje nařízení o ochraně dat,“ uvedl šéf prvního oddělení rakouského autoklubu ÖAMTC Martin Hoffer pro televizi ORF. Přesto podle něj v některých výjimečných případech může i rakouský soud připustit kamerový záznam jako důkaz. Velmi tvrdě je ale v Rakousku trestáno zveřejnění případného záznamu z kamery z automobilu. V případě, že lze z videa rozpoznat osoba či registrační značka, může autor dostat pokutu až 10 tisíc eur (240 tisíc korun), uvádí web Garáž.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Bez omezení mohou Češi používat palubní kamery také v oblíbené dovolenkové destinaci, tedy v Chorvatsku

Mnohem benevolentnější situace panuje na Slovensku, kde je povoleno pro osobní a důkazní potřeby natáčet, pokud kamery nebrání řidiči ve výhledu. I v dalším sousedním státě, kterým je Polsko, je možné kamerové záznamy z vozu pořizovat, pokud nejsou na zveřejněném videu rozpoznatelné osoby či registrační značky. Naprosto volné užívání palubní kamery pak platí v Německu, kde je také vyžadována u zveřejněného záznamu nečitelnost registračních značek a nerozpoznatelnost obličejů, dodává web Garáž.

Využíváte i vy kameru ve svém voze?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články