Počet invalidních důchodců klesá. O důchod však přichází i ti, kteří se bez něj neobejdou

Lidí s invaliditou třetího stupně dlouhodobě ubývá. Úřady uvádí za důvod pokrok medicíny, podle lidí se ale stát snaží ušetřit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Finanční rozdíly mezi jednotlivými stupni invalidních důchodů jsou poměrně velké. Web TN informuje, že při průměrné mzdě 40 086 korun a 40 započtených letech je důchod ve III. stupni 19 671 korun, ale v I. stupni je to jen 9 157 korun. Přesto řada lidí přichází o nejvyšší stupeň. Problém si uvědomují i úředníci. „Řešila jsem už, že lidem na invalidním důchodu vzali nebo snížili invalidní důchod ve III. stupni na I. stupeň. Ptala jsem se, proč to tak je, a bylo mi řečeno, že se potají dělají revize invalidních důchodů, aby se našly peníze,“ uvedla pro web TN úřednice.

Rozhodlo přechodné zlepšení

Některým je dokonce invalidní důchod odebírán zcela, a to přestože jejich zdravotní problémy nepominuly. Obrovské zklamání a pocit nespravedlnosti prožívá i David Bátor z Branky u Opavy, píše web Novinky. Muž trpí nevyléčitelnou Bechtěrevovou nemocí spojenou s prudkými bolestmi a pohybuje se jen za pomocí berlí. Šest let proto pobíral invalidní důchod prvního stupně, ale Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) mu teď tuto dávku odebrala. Jeho zdravotní stav se přitom nijak nezlepšil, spíše naopak.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
Podle dat ČSSZ bylo v březnu 2010 z 475 tisíc invalidních důchodců 261 tisíc ve III. stupni, tedy 55 procent. Letos k září to bylo 38,5 procent

Každé ráno musí absolvovat náročné cvičení. „Trvá to asi hodinu, někdy i hodinu a půl, než jsem schopen se vůbec pohybovat. Momentálně se můj stav zhoršil tak, že nedokážu vyjít z domu bez berlí. Co se týče bolesti, tak večer už bez prášku nedám ani ránu. Ale podle názoru sociálky jsem práceschopný. Je to k breku,“ uvedl Bátor pro web Novinky. ČSSZ vycházela ze zprávy z lázní, kde se letos muž léčil. Lékaři v ní konstatovali, že se díky procedurám přechodně stav zlepšil.

Tvrdý přístup úřadů

„Stejně jako při mých dřívějších lázeňských pobytech ale bylo zlepšení jen dočasné. V červnu jsem se vrátil domů a v srpnu jsem byl zase tam, kde jsem byl. Když slyšela moje lékařka, že mi sebrali důchod, tak řekla, že nejsou normální,“ uvedl dále server Novinky. Bátor není zdaleka jediný, který se setkává s takovým radikálním přístupem úřadů. Potvrdil to také poslanec Michael Rataj (STAN), který je zároveň starostou obce Branek u Opavy a za Bátora u se ČSSZ přimlouval.

„Víme o desítkách případů z různých krajů, kde ČSSZ přehodnocuje stavy přiznaných invalidních důchodů, takže dochází k jejich odnětí nebo snižování o jeden stupeň,“ uvedl pro web Novinky. Že se ČSSZ snaží najít jakékoli důvody pro odejmutí invalidních důchodů potvrzuje i loňský případ paní Ivany Novákové, která má vážnou diagnózu po operacích páteře. I přes bolesti se snaží žít aktivně, a proto jezdí na výlety. Fotografie z nich sdílí na Facebooku, a to se jí vymstilo. Na tomto základě ji sociálka snížila stupeň invalidity, na důchod ztratila nárok, píše web iDnes.

Setkali jste se s podobným případem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články