Putin: Klíčem k vítězství je nezlomná ruská jednota. Země zvyšuje výrobu zbraní

Čtvrteční projev ruského prezidenta Vladimira Putina byl ostře sledovaný. Obavy budí hlavně příslib navyšování vojenské výroby.

i Zdroj fotografie: Администрация Волгоградской области / Creative Commons / CC BY
                   

Šéf Kremlu nezapomněl ve svém proslovu v rámci příležitosti ruského svátku Dne obránců vlasti okomentovat svou armádu. „Moderní a účinná armáda jsou zárukou bezpečnosti a suverenity krajiny, zárukou stabilního rozvoje a její budoucnosti,“ cituje slova ruské hlavy státu web Čas. Den před ročním výročím ruské invaze na Ukrajinu zároveň Putin zdůraznil, že hodlá jeho země armádu posilovat. Zaměřit se má na „vyvážený a kvalitní rozvoj všech složek ozbrojených sil“.

Moskva chce ve válce pokračovat

Dojde proto na vyzbrojování „novými útočnými systémy, průzkumným a komunikačním vybavením, drony a dělostřeleckými systémy“, uvádí web Čas. Rusko podle slov svého prezidenta rychle zvyšuje výrobu „celé řady konvenčních zbraní“. Zdá se to jako jasný vzkaz Západu, že Moskva hodlá v bojích na Ukrajině rozhodně pokračovat. V té souvislosti Putin ocenil ruské vojáky bojující v sousední zemi, kteří podle něj „brání ruský lid a historické ruské území“. Klíčem k vítězství má být podle šéfa Kremlu nezlomná ruská jednota, dodává Čas.

Ambice Ruska si plně uvědomují západní země, včetně Česka. Ministr zahraničí Jan Lipavský v rámci svého projevu na Valném shromáždění OSN v New Yorku proto upozornil, že každá země se může stát další ruskou obětí, informuje web Novinky. Řeknu to jasně. Zlovolné ambice Ruska sahají daleko za hranice Ukrajiny. Rusko chce změnit mezinárodní řád. Chce svět rozdělený na sféry vlivu, kde neokoloniální vztahy nahradí rovnoprávné partnerství,“ prohlásil šéf české diplomacie.

Medveděv opět volí ostrá slova

Web Čas připomíná, že Putin během 20 let, kdy je u moci, udělal z posilování armády hlavní prioritu. Do ruského arzenálu například zařadil hypersonické zbraně, které označuje za „nepřemožitelné“. Není proto překvapivé, že Západ je rozhodnutý Rusko zastavit. „V zájmu obnovení mezinárodního míru a bezpečnosti je nezbytné říci ruskému imperialistickému plánu jasné ne,“ citují Novinky prohlášení Lipavského. I proto musí podle něj Rusko neprodleně stáhnout své síly a vojenskou techniku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dmitrij Medveděv je tvrdý zastánce ruské invaze na Ukrajinu a ke kritikům je nelítostný

Moskva evidentně nehodlá výzvu uposlechnout. Naopak někteří ruští představitelé vyzývají k posunutí války na novou úroveň. ČTK informuje o pátečním prohlášení bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten k prvnímu výročí ruské invaze uvedl, že si vezmeme zpět svá území a ochráníme svůj lid, který trpěl během genocidy ostřelování“. Ve svém příspěvku v aplikaci Telegram dále napsal, že Rusko musí dosáhnout všech svých cílů, aby odsunulo hranici ohrožení co nejdále „i kdyby to měla být hranice Polska“, uvádí ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále