Sezona klíšťat je v plném proudu. Hrozí závažná onemocnění

Klíšťata přenáší nejen klíšťovou encefalitidu, ale také lymskou boreliózu. Postihla už 14 procent světové populace, Česko patří k nejohroženějším.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak potvrzuje web Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMI), klíšťatům se nejlépe daří od března do června a také na podzim do prvních mrazů. Nejvíce se těmto parazitům líbí v teplém a vlhkém prostředí, naopak nejsou spokojeni se suchem. Aktuální počasí klíšťatům velmi přeje, jak vyplývá z mapy na stránkách ČHMI.

Velká aktivita klíšťat

Ochrana před zakousnutím parazita je těžká. Deník Metro doporučuje chodit do přírody v dlouhých nohavicích a mít světlé oblečení, na kterém jdou klíšťata dobře vidět. Mluví se také o tom, že paraziti nemají rádi vůni určitých bylinek. Může tak pomoci promnutí levandule mezi prsty. Zabírají také semínka fenyklu nebo lístky bazalky. Někdy se ale stejně zakousnutí klíštěte nevyhneme. Odstranění z kůže není nijak složité. Mnohem horší jsou problémy, které může klíště způsobit v budoucnu, informuje Metro.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Otok po klíštěti

Tito paraziti přenášejí zejména dvě nebezpečné nemoci. Jde o lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Jak píše web ČT24, rozsáhlá studie protilátek ukázala, že lymskou boreliózou už trpí nebo trpělo více než 14 procent světové populace. A to je rozhodně alarmující. Obzvlášť pro Česko. Server ČT24 dále uvádí, že vůbec nejohroženější jsou lidé ve střední a západní Evropě. Střední Evropa, do které patří také Česko, vyniká podle analýzy s 21 procent protilátek. Jde o nárůst proti letem předchozím.

Možnosti vakcíny

Jak píše dále server ČT24, k důvodům patří i ekologické změny, kdy jsou delší léta a teplejší zimy. Přispívá k tomu také méně srážek, migrace zvířat, fragmentace orné půdy a také fakt, že lidé více času stráví venku s domácími zvířaty. Projevy lymské boreliózy jsou znatelné na první pohled. V místě kousnutí klíštěte se objeví zarudnutí a silný otok. Nakažený také může mít horečku, bolest svalů či trpět únavou. Příznaky se ale nemusí objevit ve všech případech a nemoc tak může probíhat skrytě, dodává ČT24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína proti klíšťové encefalitidě

Problémem také je, že na lymskou boreliózu dosud neexistuje vakcína. Naději světu dali parazitologové z českobudějovického Biologického centra AV ČR, kteří už před dvěma lety otestovali látku, jejíž úspěšnost proti boreliím vykazuje stoprocentní účinnost, informuje server ČT24. Proti druhé nemoci, kterou klíšťata přenáší, ale řešení existuje. Jak píše web TN, proti klíšťové encefalitidě je se možné nechat naočkovat. Důležité je to i vzhledem k tomu, že průběh onemocnění je závažnější než u boreliózy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články