Konec lyžování v Česku? Skiareály čeká s otevřením těžká volba

Vysoké ceny energií nutí k šetření nejen domácnosti. Provozovatelé sjezdovek se připravují na jednu z nejhorších sezón.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Už několik měsíců rychle stoupá cena téměř u všeho. Vyšší výdaje mají lidé za bydlení, potraviny, pohonné hmoty i energie. Právě kvůli jejich vysokým cenám budou muset zvýšit své ceny také skiareály. Někteří se sice snaží najít alternativní způsoby. Například zasněžují pomocí elektřiny z dieselových agregátů, ale ani to nemusí stačit, jak Události247 informovaly zde. Podle Asociace provozovatelů lanovek tvoří energie až třetinu nákladů, a proto je zvýšení cen ve skiareálech nevyhnutelné.

Zdražení je nevyhnutelné

Podle Jaroslava Krejčího, šéfa střediska na Monínci, to bude zhruba 10 a 15 procent, uvádí web iRozhlas. Lyžování se proto může stát pro řadu lidí nedostupným sportem. Není vyloučeno, že v budoucnu si ho budou moci dovolit jen bohatí, kteří budou ochotni zaplatit vysoké ceny za skipasy. Ti navíc budou spokojeni, že budou mít téměř celou sjezdovku pro sebe. Ostatní se budou jen dívat a doufat v lepší budoucnost, aby se mohli ke své oblíbené zábavě vrátit. V některých skiareálech to nebude možné, protože aktuální energetickou krizi nezvládnou.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Skiareály chystají zejména sjezdové tratě, ale i další služby takovým způsobem, aby to zákazník nepoznal, a aby ta omezení byla co nejmenší

Už nyní řada z provozovatelů sjezdovek přemýšlí, jestli se jim takové podnikání vyplatí. Zatím to velká část chce přece jenom zkusit, i když provoz bude omezený. Třeba v Krkonoších na Černé hoře omezí letos večerní lyžování, v Beskydech pak zřejmě otevřou méně sjezdovek, píše dále web iRozhlas. Ostatní kvůli vysokým cenám energií nebudou uměle zasněžovat, budou jezdit méně dní nebo zkrátí večerní lyžování, informuje server Deník. Našli se ale i odvážní provozovatelé, kteří letos naopak do skiareálu investovali nemalé peníze.

Omezení plánují i v Alpách

Modernizace jim má v budoucnu přinést úspory. Jak píše web LibereckáDrbna, v Rokytnici nad Jizerou zaplatili za nové technologie 17 milionů korun. Přesto hodlají zdražovat jen málo. „Kdybychom měli promítnout všechna zdražení do cen skipasů, tak by byl neprodejný,“ uvedl pro web LibereckáDrbna ředitel areálu Vít Pražák. Vláda skiareálům příliš nepomohla, i když zastropování cen energií je rozhodně potěšilo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V alpských střediscích se ceny skipasů v průměru zvednou zhruba o deset procent

„Samozřejmě to pomůže, protože s tím se dá alespoň kalkulovat a modelovat nějaký ekonomický dopad, neboť kupovat energie na spotu je vražedné. Na druhou stranu to tvoří trojnásobek až čtyřnásobek ceny oproti minulým letům,“ uvedl pro web iRozhlas šéf střediska na Monínci. Nejen české sjezdovky bojují s cenami energií. Omezení dopadá i na skiareály v Alpách. Otevře se méně sjezdovek, budou užší a hůře zasněžené, píše web iDnes. Lidé také musí počítat s vypnutým vyhříváním sedadel na lanovkách a vlecích.

Chystáte se letos v zimě na hory?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články