Vláda u veřejnosti nemá pochopení. Většina lidí s úspornými opatřeními nesouhlasí

Kabinet Petra Fialy před pár dny slavnostně představil takzvaný konsolidační balíček, který má ozdravit státní finance. Veřejnosti se to ale nelíbí.

i Zdroj fotografie: Vláda ČR
                   

Výzkumná agentura STEM/MARK v souvislosti s úspornými návrhy vlády provedla průzkum, jehož výsledky mluví jasně. Pouhá desetina lidí má s názorem Fialova kabinetu pochopení, informuje web ČT24. Naopak dvě třetiny dotázaných s konsolidačním balíčkem nesouhlasí. „Jako nerozumné hodnotí respondenti primárně oblasti, které jsou nelogické — proč je jiná DPH u novin a jiná u časopisů, proč ještě jiná (nulová) u knih? Již se objevily věty typu: ‚Copak knihy mají nulovou přidanou hodnotu?“ cituje web ČT24 ředitele průzkumné agentury Jana Tučka.

Lidé si uvědomují, že opatření je budou stát peníze

Zhruba 25 procent lidí souhlasí s částí představených návrhů. Dotazovaným se líbí nižší zdanění u některých potravin, zdravotnických potřeb či bydlení. Souhlasí také s větším zdaněním tabáku a alkoholu, se snížením objemu platů ve veřejné sféře, seškrtáním národních dotací a zvýšením daně z příjmů firem, uvádí web ČT24. V dalších oblastech ale veřejnost pochopení s vládou nemá. Kromě sporných sazeb DPH u knih či novin se lidem nelíbí také zvýšení odvodů osobám samostatně výdělečně činným či zdražení dálničních známek.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY
Součástí úsporných opatření je i zdražení roční dálniční známky z 1500 korun na 2300 korun

Pochopení lidé nemají ani pro zvýšení daně z nemovitosti či znovuzavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance. Dotazovaní si totiž dobře uvědomují, že vládní návrhy je budou stát více peněz. Zásah do svých úspor vnímá 59 procent lidí. Nejčastěji se jedná o obyvatele Prahy, ženy na mateřské dovolené a podnikatele či OSVČ, dodává web ČT24. Lidé si nicméně zároveň uvědomují, že úsporná opatření jsou pro Česko nezbytná. Potvrdil to průzkum agentury Median pro Český rozhlas.

Někteří lidé nutnost úspor chápou

Celkem 51 procent Čechů konsolidační balíček považuje za nutný krok. Zároveň ale tři čtvrtiny dotázaných mají za to, že přichází pozdě, uvádí web iRozhlas. Lidé sami totiž začali v reakci na zdražení energií a potravin šetřit již dávno. Jak Události247 psaly loni v červnu, Češi se omezili nejen ve spotřebě energií, ale také v návštěvách kulturních zařízení, restaurací či v nákupech oblečení. Vláda naopak dlouho dělala, že se nic neděje a s nutnými kroky, které musely přijít, otálela.

Fialův kabinet se stal dokonce rekordmanem v zadlužování, jak Události247 upozornily na začátku měsíce. Nyní přichází utahování opasků, které opět dolehne hlavně na občany. Lidé si přitom nejsou jisti, jestli navrhovaná opatření zaberou. Skoro 70 procent z nich si podle průzkumu Medianu myslí, že vládní návrhy narůstající zadlužení státu nevyřeší. Podle 44 procent dotázaných by se pak mělo primárně šetřit na stáním aparátu, dodává web iRozhlas.

Nejvíc přitom úsporná opatření dopadnou na dnešní třicátníky a čtyřicátníky, jak psaly Události247. Lidí v produktivním věku se totiž dotkne velká část úspor a jejich peněženky to jistě pocítí. Jak píše web Seznam Zprávy, průměrná česká domácnost kvůli novým opatřením zaplatí tisíce korun navíc. Jedná se například o zvýšené odvody sociálního pojištění OSVČ, vyšší sazbu DPH za vodné a stočné, zvýšenou daň z nemovitosti či zrušené školkovné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články