Změny v příjmech od roku 2024: OSVČ si připlatí na sociálním, zaměstnanci budou mít povinnost nemocenského pojištění

Vládní konsolidační balíček dopadne na pracující Čechy mnohem větší měrou zatížení, než se na první pohled zdálo.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Opět se potvrdilo, že politici sice něco pěkného říkají, ale něco úplně jiného pak reálně dělají. Premiér Petr Fiala ještě v říjnu 2022 prohlašoval, že lidé se nemusí obávat zvyšování daní. „Nebudeme zvyšovat daně. Tečka,“ uvedl pro web iDnes. Po 7 měsících je ale všechno jinak. Konsolidační balíček, který vláda představila, obsahuje řadu bodů týkajících se daní. Změny v příjmech, jež mají ozdravit veřejné finance, tak od roku 2024 pocítí každý Čech. Zatímco OSVČ si připlatí na sociálním, zaměstnanci budou mít povinnost nemocenského pojištění.

Vysokopříjmoví se pořádně prohnou

Nejvíce novinky poznají lidé s příjmy okolo 150 tisíc korun měsíčně, a to bez rozdílu jestli jde o zaměstnance či OSVČ. Od příštího roku budou spadat do vyššího daňového pásma a jejich příjem proto bude zdaněn sazbou 23 procent, informuje web Novinky. Pro představu, muž, který uplatňuje jen slevu na poplatníka a má příjem 150 tisíc korun aktuálně zaplatí na dani z příjmu 19 930 korun. Od příštího roku to má být 31 930 korun. Ročně tedy státu na této dani odvede o 144 000 korun více, vysvětluje web Novinky.

iZdroj fotografie: Vláda ČR
Vláda v boji se zadlužováním přišla s konsolidačním balíčkem, který dopadne na všechny obyvatele země

Bez rozdílu příjmu pak na každého zaměstnance dopadne rovněž platba nemocenského pojištění ve výši 0,6 procent. „U manželského páru se souhrnnou mzdou 80 tisíc korun měsíčně by roční ztráta z důvodu znovuzavedení nemocenského pojištění byla již 5760 korun,“ uvedla pro web Novinky Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars. Nově pak nebude možné uplatnit slevu na manžela či manželku v domácnosti, jež se stará o dítě starší 3 let a zruší se i takzvané školkovné. Smůlu budou mít také studenti, kteří nebudou moci uplatňovat slevu na studenta.

Balíček přinesl také špatné zprávy pro OSVČ

Těm se zvýší minimální vyměřovací základ na důchodové pojištění z 25 na 40 procent průměrné mzdy. Ke zvyšování má docházet postupně během 3 let od příštího roku. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvedlo příklad, podle kterého je nyní minimální odvod důchodového pojištění na hlavní činnost 2 741 korun a po zvýšení to bude 4 541 korun, uvádí web Peníze. Je tedy zřejmé, že i toto opatření výrazně dopadne na rodinné rozpočty.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidé se v případě nedostatku finančních prostředků mají obrátit se žádostí o dávky na úřad práce

Ti, kteří přijdou o práci a budou se muset registrovat na úřadu práce, se musí připravit také na další nepříjemnou novinku. Zpřísní se totiž podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti v případech opakované evidence. „Máme nejnižší nezaměstnanost v EU a každý, kdo má zdravé ruce, nohy a hlavu, ať pracuje,“ cituje šéfa resortu práce a sociálních věcí Mariana Jurečku web Peníze.

Na lidi výrazně dopadnou i daně, které se netýkají jejich příjmů, ale výdajů. Zvýší se daň z nemovitosti a nově budou místo 3 pouze 2 sazby DPH, čímž dojde k přesunutí některých věcí a služeb do té zvýšené. Kvůli tomu například zdraží vodné a stočné, svoz komunálního odpadu, nápoje včetně kojeneckých a minerálních vod, kadeřnické služby či noviny, píše web Novinky. Podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerová si průměrná česká rodina ročně kvůli vládním změnám připlatí 100 tisíc korun, jak Události247 psaly před pár dny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články