Šéf BIS chce bránit Pekarovou Adamovou a Vystrčila. „Zcela nepřijatelné,“ napsal vysoce postavený politik

Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka prohlásil, že BIS bude reagovat na znevažování politiků. Výrok vyvolal u některých nevoli.

i Zdroj fotografie: Bezpečnostní informační služba
                   

Jak píše server Echo24, šéf Bezpečnostní informační služby v rozhovoru pro Seznam Zprávy varoval před takzvanou pátou kolonou v Česku. Podle něj jde o skupinu lidí s různými zájmy. „Od těch, kteří ze šíření dezinformací ekonomicky profitují, přes ty, kteří naprosto nesouhlasí s demokratickým řádem u nás a s prozápadním směřováním České republiky, až po zoufalce, kteří za svůj životní neúspěch obviňují všechno jiné než sami sebe,“ řekl pro Seznam Zprávy Koudelka. V té souvislosti připomněl útoky na ministra vnitra a ministry obrany.

Střet dvou světů

Podle Koudelky „velmi odhodlaně a velmi dobře dělají svoji práci“ a měli by dostat poděkování místo nevybíravých útoků, kterým čelí. Řediteli BIS se také nelíbí, jak je znevažován předseda Senátu Miloš Vystrčil a šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Takové chování podle něj nahlodává důvěru společnosti ve stát. „A to ve chvíli, kdy čelíme tak vážnému ohrožení. A ty útoky budou pokračovat a budou ještě rozsáhlejší a masivnější, možná zrádnější, ale my na ně prostě musíme být připraveni reagovat,“ uvedl Koudelka pro server Seznam Zprávy.

BIS se podle jejího šéfa této hrozbě věnuje, ale možnosti jsou „velmi limitované“. Právě výrok související s reakcí BIS pobouřil Společnost pro obranu svobody projevu. „Je myslitelné, aby něco takového prohlásil šéf tajné služby v demokratické zemi?“ napsala organizace na sociální síť Twitter. Tím došlo k rozbouřené debatě mezi dvěma úhly pohledu. Například advokát Václav Vlk napsal, že právě to je úkolem BIS. „Hranice mezi kritikou a bouráním systému je někdy tenká,“ uvedl v diskusi pod příspěvkem na Twitteru.

Zahradil Koudelku odsoudil

Společnost pro obranu svobody projevu ale s takovým názorem důrazně nesouhlasí. „To nemůžete myslet vážně. Právě taková byla argumentace komunistické StB. Jakákoli kritika vlády nebo znevažování jejich představitelů patří ke svobodné společnosti a pluralitní demokracii,“ uvedla ke komentáři Vlka. Dále společnost naznačila, že takové praktiky „zavánějí nástupem totality“. Koudelkův výrok se nelíbil ani europoslanci Janu Zahradilovi, který výhružky od šéfa BIS považuje za „zcela nepřijatelné“.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Europoslanec Jan Zahradil

„Jako že BIS bude taky „zaklekávat“?“ napsal politik na Twitteru a vyslal otázku, co to vlastně je znevažování. Jak připomíná web Echo24, Společnost pro obranu projevu je nezávislá organizace, která se věnuje svobodě slova a cenzuře na internetu „v návaznosti na petiční iniciativu Stop cenzuře“. Stojí za ní videoherní designér a zakladatel společnosti Warhorse Studios Daniel Vávra a finančník Vlastimil Veselý.

Co si o prohlášení Koudelky myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem