Opravdu jde Putinovi jen o Ukrajinu? Je možné, že mu jde o něco úplně jiného a horšího

Demonstrace probíhající po celé Evropě na podporu Ruska zřejmě koordinuje Moskva. Největší ruská podpora panuje v Srbsku.

i Zdroj fotografie: Russian Presidential Executive Office / Creative Commons / CC BY
                   

Ruský prezident Vladimir Putin je nevypočitatelný. O své nepředvídatelnosti přesvědčil celý svět, když zaútočil na Ukrajinu. Málokdo chtěl uvěřit tomu, že šéf Kremlu způsobí největší válečný konflikt v Evropě od druhé světové války. Tím pozastavení nad chováním ruské hlavy státu nekončí. Od začátku ruské invaze šokuje stále. Stačí připomenout například jeho vyhrožování jadernými zbraněmi. Nikdo si není jistý, že by Putin pomyslnou červenou linii nepřekročil. Obzvlášť v situaci, kdy se hojně spekuluje o jeho podlomeném fyzickém i duševním zdraví.

Proruské akce

Ruský prezident je tak zřejmě schopný opravdu všeho. Potvrzují to i nedávná zjištění o proruských protestech v Evropě. Jak píše web Daily Mail, podle expertů na Rusko měl všechny akce zorganizovat Kreml, aby zvýšil podporu pro svou válku na Ukrajině. Protesty proběhly v posledních měsících v Berlíně, Dublinu, Hannoveru, Frankfurtu či Aténách, a všechny měly společné znaky. Lidé měli nejen ruské vlajky, ale také se tam objevila vozidla označená symbolem Z, který používají ruské síly ve válce na Ukrajině, uvádí Daily Mail.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině

Podle deníku The Times koordinaci ze strany Moskvy usvědčuje také stejná hodina uspořádání protestu. Všichni účastníci navíc stále dokola opakovali kremelskou propagandu o dění na Ukrajině. Zároveň přitom popírali, že by symbol Z byl proválečný symbol, píše The Times. Podle nich naopak pochodují proti diskriminaci Rusů, jak píše web Daily Mail. S organizací takových akcí to nemá Kreml příliš těžké v zemích jako je Řecko nebo Německo, kde jsou velké ruské komunity.

Putinova síla v surovinách

Velkou podporu má Moskva také v Srbsku. Mnoho tamních obyvatel věří, že Rusko k zahájení Invaze vyprovokoval Západ, píše Daily Mail. Bělehrad jako jediný nepřistoupil k protiruským sankcím. Naopak se ale Srbsko připojilo v OSN k hlasování proti Moskvě, když souhlasilo s vyloučením Ruska z Rady pro lidská práva. Protesty v zemi tak mohou i z tohoto důvodu narůstat. Putin se skrz vyvolání nepokojů může snažit o destabilizaci Evropy. A vzhledem k rozhořčenosti mnoha obyvatel kvůli stále rostoucí inflaci, nemusí být bez úspěchu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ropovod

Putinovi se navíc daří rozvracet Evropu i skrz důležité suroviny. Evropská unie je v obavách kvůli zastavení dodávek plynu z Ruska. Kvůli tomu je na zimu připraven i plán s přídělovým systémem. Nejistota postihla nedávno také proudění ropy z Ruska. Na několik dní byly přerušeny dodávky strategické suroviny ropovodem Družba kvůli problému s ruskými platbami za přepravu ropy přes Ukrajinu, jak píše ČTK. Ruský prezident tak svým počínáním může vyvolávat vlnu nejistoty a tu podporovat skrz svolávané akce.

Co si o protestech na podporu ruské invaze myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články