Peněženka na zemi se může pořádně vymstít. Jednomu nálezci teď hrozí vězení

Ztráta peněženky je jedním z častých důsledků roztržitosti. Některé případy ale dopadají dobře a majitelé dostanou zpět své doklady i hotovost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Asi se to někdy stalo každému, že ve spěchu někde zanechal své osobní věci. Může jít o nákup, mobil, klíče či peněženku. Právě ta je věcí, nad jejichž ztrátou lidé bědují nejvíce. Přijdou tím nejen o hotovost, která je v ní uložená, ale také platební karty, fotky blízkých a doklady. Kolečko vyřizování je pak nekonečné. Obzvlášť nepříjemné jsou ale případy, kdy má člověk ve ztracené peněžence větší obnos peněz. Většinou má malou naději, že nálezce se bude chtít s financemi dobrovolně rozloučit.

Poctivci stále existují

Přesto existují poctiví nálezci, kteří neváhají a nalezený poklad odevzdají tak, jak mají. V květnu našel sedmnáctiletý mladík za obcí Křekov u Valašských Klobouk peněženku s téměř šestnácti tisíc korunami v hotovosti. Bez váhání svůj nález vložil do schránky důvěry policie ve Slavičíně a majitel peněženky dostal vše co ztratil, píše web Deník. Dobře skončil i případ na Kladensku. Tam ztratil v červenci 36letý muž portmonku s 90 tisíc korunami. Vypadlou peněženku z kapsy našel 56letý muž, který ji odnesl na nejbližší policejní stanici, informuje web TN.

Poctivci nevymřeli ani na Plzeňsku, kde 75letý senior odevzdal strážníkům v říjnu nalezenou peněženku, která obsahovala částku vyšší než 28 tisíc korun, uvádí web Plzeňská drbna. Majiteli vypadla na trávníku u zastávky městské hromadné dopravy. Všem nálezcům patřilo poděkování za jejich vzorné chování vůči spoluobčanům. Místo díky ale hrozí vězení mladému muži, který nedávno odevzdal nalezenou peněženku na služebně v Ostravě. Policistům předal portmonku, ve které bylo 500 korun, jedno euro a doklady majitele.

Za nález do vězení

K nálezu došlo u benzinky. Přestože se na první pohled zdálo, že 27letý muž je poctivým nálezcem, nebylo tomu tak. Majitel peněženky, který se přihlásil policii, ohlásil, že v ní měla být daleko větší částka. Mělo jít o tři tisíce korun a 375 euro (zhruba 9100 korun). Z nálezce se tak najednou stala podezřelá osoba, a proto došlo k předvolání. Mladý muž nakonec strážcům zákona řekl celou pravdu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Při nálezu vyšší částky a jejím neodevzdání se jedná o trestný čin, za který může náleze skončit ve vězení.

„Do několik minut ji sice šel odevzdat na služebnu, ale před tím z peněženky vybral téměř všechny bankovky. Dále sdělil, že svého jednání lituje a po celou dobu měl špatné svědomí. Všechny peníze nakonec policistům odevzdal,“ uvedla pro web TN policejní mluvčí Eva Michalíková. Je podezřelý z krádeže a hrozí mu až dva roky vězení. „Znovu připomínáme, že každá věc někomu patří a má svého majitele. Proto upozorňujeme, že ponechání si nalezené věci je protiprávní,“ vysvětlila pro server TN Michalíková.

Našli jste někdy také něčí peněženku? Jak jste se zachovali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad