Ukrajinci vyhlíží další pomoc z USA. Tentokrát Kyjev očekává střely s doletem 300 kilometrů

Raketové munice dlouhého doletu, především americké systémy HIMARS, ukrajinským silám ve válce velmi pomáhají. I proto věří, že spojenci pošlou další.

i Zdroj fotografie: 3dmardivcommstrat / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jak připomíná server Novinky, raketové systémy HIMARS poskytly Ukrajině Spojené státy. Kvůli obavám z možné eskalace konfliktu, Kyjevu ale dodaly jen raketové munice s dosahem 80 kilometrů naváděné pomocí GPS. Ukrajině i tak přišly velmi vhod, protože během třech týdnů je použila k úderům na ruské muniční sklady daleko za frontovou linií. Tím se ukrajinským silám podařilo poškodit ruskou dělostřeleckou mašinérii, píše web Novinky.

Vítězství Ukrajinců do konce roku

Ukrajincům to ale nestačí a chtějí více. Jak uvedl tamní ministr obrany Oleksij Reznikov pro deník Financial Times, nyní by měli partneři poslat další munice, včetně těch s doletem 300 kilometrů. Jak uvádí Novinky, ukrajinský šéf resortu obrany má zřejmě na mysli armádní taktickou střelu MGM-140 (ATACMS), kterou je možné odpalovat nejen ze systému HIMARS, ale také ze salvových raketometů MLRS M270 na pásovém podvozku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině

„Jde to krok po kroku. Když jim dokážeme, že je umíme používat přesně a sofistikovaně, tak získáme delší a delší dosah,“ uvedl svou domněnku Reznikov v rozhovoru pro Financial Times. Právě podpora západních zemí v podobě zbraní s delším doletem je podle Reznikova pro Ukrajinu zásadní. I proto věří, že se karta brzy obrátí a ruské jednotky se podaří zatlačit zpět. „Do konce letošního roku dojde k zásadní změně na bojišti ve prospěch Ukrajiny,“ cituje jeho slova server Novinky. Pomoci k tomu ale mají samozřejmě zbraně ze Západu, které jsou přesnější.

Rusko a útoky na civilisty

I díky nim mají podle ministra Ukrajinci aktuálně menší ztráty na životech. V květu přitom přicházela ukrajinská armáda v Donbaském regionu zhruba o 100 vojáků denně, připomínají Novinky. Ve válce na Ukrajině nadále umírají také civilisté. Jak píše ČTK, při ruském raketovém útoku na město Dnipro zemřeli nejméně tři lidé a dalších 15 osob utrpělo zranění. Podle gubernátora Dněpropetrovské oblasti Valentyna Rezničenka rakety zasáhly průmyslový závod a „přilehlou rušnou ulici“.

Nejvyšší počet obětí si v tomto týdnu vyžádal zásah na město Vinnycja. Raketa s plochou dráhou doletu zabila nejméně 23 lidí, mezi oběťmi byly také tři děti. Podle ukrajinské armády ruské síly rakety Kalibr vypálily z ponorek v Černém moři. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil útok za teroristický čin. Rusko záměr zabíjet civilisty popírá. Jak píše ČTK, podle Moskvy bylo cílem zásahu setkání zástupce velení ukrajinské armády se zahraničními dodavateli zbraní v tamním Domě důstojníků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články