„Rusko je světlo, Západ temnota,“ říká ministr zahraničí Lavrov. Jsou dny Putinova impéria sečteny?

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov se vydal na africké turné. Představitele Egypta, Konga, Etiopie a Ugandy se snaží přesvědčit, že Moskva za potravinovou krizi nemůže.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server TN, ruský ministr zahraničí se snaží před africkými lídry válku na Ukrajině zlehčovat. Především si vzal za úkol několik zemí Afriky přesvědčit, že Rusko není viníkem globální potravinové krize. Z problémů s potravinami viní Rusko Západ. Kreml ale začal bez jakýchkoli argumentů obviňovat ze světové krize západní demokratické země. Afrika totiž bojuje s akutním nedostatkem pšenice, připomíná TN.

Ruské sny

Jak upozorňuje list The Jerusalem Post, Moskva se tak snaží vzbudit pocit, že ona přináší světlé zítřky, zatímco ze Západu přijde jen temnota. Lavrov postupně navštíví Egypt, Etiopii, Ugandu a Kongo. „Svět je mnohem, mnohem bohatší a různorodější, neexistuje jen západní civilizace. A mnoho z vás, kteří jste potomky starověkých civilizací, by to mělo vědět,“ cituje slova, která Lavrov pronesl v Egyptě, web TN.

Prohlášení ruského ministra zahraničí tak potvrzuje tezi Moskvy, že převaha Západu končí a nahradí ji multipolární světové uspořádání. Podle Kremlu má právě válka na Ukrajině tuto změnu urychlit a Afrika má být kontinentem, který si ve víru změn polepší. Podle Lavrova se mají africké země „konečně vymanit z věčného koloniálního chomoutu,“ cituje ho TN. Pravdou je, že Africe se blýská na lepší časy alespoň v otázce obilí. A to i bez Lavrovovy návštěvy.

Porušení dohody

Rusko podepsalo s Ukrajinou za účasti Turecka a Organizace spojených národů (OSN) minulý pátek dohodu, která vývoz obilí z Ukrajiny umožní a odblokuje černomořské přístavy. Rusko sice podle ukrajinské strany dohodu nedodrželo, když začalo o den později s raketovými útoky na Oděsu, podle Moskvy ale nejde o překážku. Jak píše server Echo24, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí uvedl, že bombardování je zaměřeno jen na vojenskou infrastrukturu. Stejně situaci okomentoval i Lavrov.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sklizeň obilí

Server TN dále uvádí, že podle šéfa ruské diplomacie není v dohodě o vývozu obilí nic, co by bránilo pokračovat Rusku ve „zvláštní vojenské operaci ničením vojenské infrastruktury“ Ukrajiny. Bude zajímavé sledovat, jestli stejně budou ruské kroky brát také afričtí představitelé. Jak píše web TN, politologové právě z těchto důvodu očekávají, že Lavrova nečeká vřelé přijetí. A jeho vyjádření budou pokládána za nedůvěryhodná.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články