Češi letos budou pracovat o dva dny méně než loni. Spousta lidí o tom ani neví

Víkendy, svátky, dovolené. Dny volna, na které se většina lidí těší ze všeho nejvíce. Letošní rok nabídne díky státním svátkům hned několik prodloužených víkendů.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

V letošním roce připadne celkem deset státních svátků na všední den, což je o dva dny více než loni, píše web Seznam Zprávy. Jeden svátek, Nový rok, už mají Češi za sebou. Ten ale letos připadl na neděli, a tak den volna navíc nepřinesl. Jako každý rok budou i letos dva volné dny o Velikonocích. Velký pátek připadne na 7. dubna, po víkendu pak následuje ještě volné Velikonoční pondělí 10. dubna. Zhruba za měsíc se proto může většina lidí těšit na čtyřdenní volno. Nepůjde navíc o jediný prodloužený víkend v tomto roce.

Štědrý den bude v neděli

Svátek práce, který se slaví 1. května, letos připadá na pondělí. Stejně tak o týden později Den vítězství 8. května, uvádí dále Seznam Zprávy. Prodloužený víkend si někteří lidé mohou užít i v červenci, budou pro to ale muset obětovat jeden den dovolené. Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 5. července a Den upálení mistra Jana Husa 6. července totiž v roce 2023 připadají na středu a čtvrtek. Podobně je to pak se Dnem české státnosti 28. září, který letos rovněž bude ve čtvrtek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Během adventních dnů si odpočinou i pracovníci v obchodech, protože musí mít ze zákona zavřeno

Který svátek lidem naopak volno v práci nezajistí je Den vzniku samostatného československého státu 28. října, který letos vychází na sobotu. Už o necelý měsíc později si ale řada Čechů volno vynahradí. Prodloužený víkend budou mít zaměstnanci díky Dni boje za svobodu a demokracii 17. listopadu, jež připadá na pátek, píší Seznam Zprávy. V rámci prodlouženého víkendu budou také Vánoce. Štědrý den připadá na neděli, první dva vánoční svátky 25. a 26. prosince pak na pondělí a úterý.

Zaměstnance čeká 250 pracovních dní

Volno si ve zmíněné státní svátky užijí především zaměstnanci, kteří na uvolnění z práce mají nárok ze zákona. Naopak lidé, kteří podnikají si svůj režim volných dnů plánují sami. Mohou si tedy dopřát stejné volno jako zaměstnanci, nebo naopak pracovat klidně i 365 dní v roce. Zaměstnanci budou letos pracovat celkem 250 dní, píše web Lidovky. Aniž by o tom tak mnozí lidí věděli, oproti loňskému roku stráví v práci o dva dny méně.

Ještě lépe na tom jsou s volnými dny tradičně školáci. Letos již za sebou mají pololetní a jarní prázdniny, zhruba za měsíc je čekají ty velikonoční. Volno jim začne už ve čtvrtek 6. dubna. V pátek 30. června pak školákům a studentům skončí výuka v letošním školním roce a začnou letní prázdniny, které potrvají až do neděle 3. září, píší dále Lidovky.

Nedlouho po začátku dalšího školního roku je čekají podzimní prázdniny, a to v termínu 26. a 27. října. Vánoční prázdniny letos začnou v sobotu 23. prosince a skončí po jedenácti dnech v úterý 2. ledna 2024. I příští rok však bude z hlediska volných dnů příjemný. Stejně jako letos připadne deset svátků na všední dny, dodává web Seznam Zprávy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články