Chov slepic na balkoně? Češi kvůli rostoucím cenám vajec hledají alternativy k supermarketům

Inflace, zdražování energií i ptačí chřipka. Cena vajec v poslední době skokově vzrostla a řada lidí si tak za účelem levnějšího získání vajec pořizuje vlastní slepice.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle dat Českého statistického úřadu se aktuální průměrná cena za jedno vejce pohybuje kolem 5 korun, píše web Deník. Před rokem přitom stálo vejce necelé 3 koruny. Důvodem prudkého zdražení je růst nákladů zemědělců a také ptačí chřipka šířící se v českých velkochovech, upozorňuje web Refresher. Například v drůbežárně na Tachovsku bylo kvůli nákaze utraceno asi 750 tisíc zvířat.

Chov slepic vyžaduje čas

Ročně Češi spotřebují průměrně 263 vajec na osobu, píše Deník. Jejich vysoká cena však v poslední době vede řadu lidí k hledání nových způsobů, jak si oblíbenou surovinu pořídit levněji. Jednou z alternativ je zapojení se do projektu komunitních kurníků, uvádí Deník. Autorkou myšlenky je Anna Hudská z Turnova, která koncept založila v roce 2018. „Mou hlavní motivací však nebylo ušetřit, ale lidi stmelit a nabídnout vejce, v kterých nejsou rezidua a nesnáší je slepice, které by trpěly,“ uvedla pro web Deník.

V celém Česku je aktuálně takových kurníků zhruba 20. Zatímco dříve vznikalo za rok zhruba 5 komunitních kurníků, v poslední době motivace lidí roste. Zájemci si ale musí uvědomit, že nic není bez práce. V komunitním chovu má u slepic službu každý den jedna rodina. Drůbež je nutné nakrmit, vyměnit čerstvou vodu a samozřejmě sebrat vajíčka. Každá domácnost má pak ještě jedenkrát za sedm týdnů službu na vyčištění kurníku. Sedm rodin pak může mít tímto způsobem na starost 35 až 50 slepic, popisuje Deník.

Čerstvá vejce z balkónu

Ne každému ale může být myšlenka komunitního chovu vlastní a raději si vše obstará sám. I proto přibývá těch, kteří chovají slepice na balkóně paneláku. Další o tom pak vážně uvažují. „Když lidi mohou na balkónech pěstovat třeba rajčata, proč by to nešlo i se slepicemi. A pokud se podívám, jak strmě letí cena vajec, tak o tom skutečně uvažuji,“ uvedla pro server Deník Nikola Junková z Hradce Králové. Web iReceptář varuje na možná úskalí. Chov hospodářských zvířat totiž může být v některých bytových domech zakázán vyhláškou nebo domovním řádem.

iZdroj fotografie: abcMedia
Cena balení 10 kusů vajec se za poslední rok téměř zdvojnásobila

Odborníci zároveň upozorňují, že je nutné vybrat pro chov na balkóně správné druhy slepic, které jsou menší. Počítat je nutné i s tím, že kvůli omezenému prostoru mohou snášet méně vajec. Přesto ani takový chov není vyloučen. Od slepic lze vejce získat i v daleko stísněnějších podmínkách, jak je ostatně známo z různých klecových chovů. Při zajištění vhodné potravy a nějakých minimálních životních nároků tak slepice vejce na balkóně v paneláku snese,“ uvedla pro Deník mikrobioložka Alena Myslivcová-Fučíková.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad