Mnozí zaměstnanci se měsíčně obírají o tisíce korun, aniž by o tom věděli. Mohou si přitom zažádat o příspěvek na dojíždění do práce

Lidé bez práce nemusí zoufat, když v okolí bydliště uplatnění nenajdou. Nyní se vyplatí za prací i dojíždět, což stát finančně podporuje.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

O příspěvku na podporu regionální mobility informuje web Peníze. Finance jsou určeny těm, kteří si našli nové zaměstnání mimo svůj domov. Lidé mohou pravidelně dostávat docela solidní částku čítající i několik tisíc korun, píše web Peníze. Mnoho nově zaměstnaných se tak může měsíčně obírat o tisíce korun, aniž by o tom věděli. Přestože dávka je označena jako příspěvek na dojížďku nebo dojíždění, není nutné peníze vynaložit jen na benzin či za jízdenku na autobus a vlak.

Stát počítá se širším využitím peněz

Přiznanou částku je možné použít na úhradu jakýchkoli nákladů, které se vážou k dojíždění do nové práce, popisuje web Peníze. Může jít například o zaplacení ubytování v místě zaměstnání, případně úhradu příspěvku na chůvu pro děti. Konkrétní použití navíc není nutné nijak dokazovat. Výše příspěvku se odvozuje od vzdálenosti místa bydliště k místu výkonu práce. Není přitom ani nutné, aby adresa, ze které žadatel do nové práce dojíždí, korespondovala s trvalým bydlištěm zapsaným v občanském průkazu, upozorňuje web Peníze.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Řada lidí nechce dojíždět za prací kvůli vysokým nákladům, zdražuje se totiž i jízdné na vlak a autobus

Příspěvek je možné získat i v situaci, kdy lidé do zaměstnání dojíždí méně než 10 kilometrů. Podmínkou je, že se na místo není možné dostat žádnou veřejnou dopravou. V případě takto krátké vzdálenosti činí státní příspěvek na dojíždění 1000 korun měsíčně, uvádí web Pracomat. O 500 korun více dostanou ti, kteří si najdou nové zaměstnání ve vzdálenosti nad 10 kilometrů, ale zároveň blíže než 25 kilometrů. Zajímavější částky je pak možné získat, pokud je zaměstnání od místa bydliště ještě dál.

Od 25 do 50 kilometr je to 2 500 korun

V případě vzdálenosti nad 50 kilometrů činí podpora státu dokonce 3 500 korun. Pokud má žadatel dítě mladší 4 let, částka se navíc navyšuje a činí 1,25 násobek základních příspěvků, uvádí Úřad práce. Peníze si mohou nárokovat i lidé, kteří již pracují, protože o příspěvek je možné žádat ještě měsíc po nástupu do zaměstnání, upozorňuje web Peníze. Přesto existuje několik podmínek, které je třeba splnit. Úřad práce informuje, že finance jsou určené hlavně pro ty, kteří byli v evidenci úřadu déle než 5 měsíců.

Kratší doba je přípustná v případě, že si žadatel kvůli zdravotnímu stavu, nedostačující praxi, nevyhovují kvalifikaci či kvůli péči o dítě nemůže najít zaměstnání v místě bydliště. Další podmínkou je nutnost uzavřít se zaměstnavatelem smlouvu minimálně na 6 měsíců. Úřad práce po schválení vyplácí peníze až po dobu 1 roku, žadatel musí ale každý měsíc dokládat výplatní list, uvádí dále Úřad práce. O dávku je možné žádat od roku 2016. V uplynulých letech o příspěvek požádaly desítky lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články