Tisíce Čechů můžou od státu získat peníze zpět. Stačí podat daňové přiznání

Již zbývá posledních pár týdnů na podání daňového přiznání, díky kterému mohou někteří získat od státu nemalé částky peněz zpět.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Základní termín pro vyplnění a odevzdání daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob za loňský rok je 3. dubna, připomíná web E15. Lidé, kteří se rozhodnou dokumenty finančnímu úřadu poslat elektronicky mají lhůtu o měsíc delší, tedy do 2. května. Ti, kteří využívají daňového poradce, mají ještě více času. Termín jim končí až 3. července, dodává server E15. Existuje ale řada skupin občanů, kteří nemají povinnost podávat daňové přiznání, avšak nemuselo by se jim to vyplatit.

Zbystřit mají lidé pracující na DPP

Týká se to hlavně důchodců, studentů a lidí na rodičovské dovolené, kteří si přivydělávají, píše web Aktuálně. Povinnost podat daňové přiznání jim vzniká jen v určitých případech. Například, pokud vykonávali brigádu pro více zaměstnavatelů současně s hrubou měsíční odměnou nad 10 tisíc korun, uvádí web Aktuálně. Naopak ti, kteří si vydělali pod 10 tisíc korun měsíčně a nepodepsali takzvaný růžový formulář, povinnost k podání daňového přiznání nemají.

iZdroj fotografie: Palickap / Creative Commons / CC BY-SA
Daňové přiznání je možné podat i osobně přímo na finančních úřadech

Příjem se automaticky zdanil 15procentní srážkovou daní, a proto mají daňovou povinnost vyřízenou. Avšak mohou kvůli tomu přijít o peníze. Díky dobrovolně podanému daňovému přiznání jim může finanční úřad vrátit odvedenou srážkovou daň zpět. Do ročního daňového základu 205 600 korun za rok 2022 je roční daň z příjmu nulová a případně zaplacená daň z příjmu během roku se tak stává daňovým přeplatkem. Důvodem je nárok na slevu na poplatníka ve výši 30 840 korun,“ vysvětlila pro web Aktuálně daňová expertka Gabriela Ivanco.

Důchodcům se hodí každá koruna

Důchodci, studenti, lidé na rodičovské či jiní, kteří si přivydělávali na dohodu o provedení práce proto mohu dostat tisíce korun zpět. Stačí jen nezapomenout podat daňové přiznání a doložit své příjmy a zaplacenou daň potvrzením od zaměstnavatele. Slevu na poplatníka ve výši 30 840 korun si vždy odečítáte od vypočtené daně celou, a to i když jste pracovali třeba jen měsíc v roce. Ostatní slevy se odečítají po měsíčních částkách za dobu, kdy nárok na ně trval,“ vysvětlila pro web iDnes daňová poradkyně Blanka Marková.

Obzvlášť penzistům se tisíce korun zpět mohou hodit, protože v době zdražování představují jednu z nejohroženějších skupin chudobou. Červnová valorizace navíc bude nakonec nižší, než měla podle původních pravidel být, upozorňuje web Peníze. Vládě se podařilo prosadit novelu bez standardního připomínkového řízení, a také bez standardního projednání ve Sněmovně, uvádí server Peníze. Celou věc proto na návrh opozice bude zřejmě ještě projednávat Ústavní soud.

Vyznáte se v tom, na co máte nárok od státu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem