Nechutná a odstavená auta blokují místo rezidentům, kteří nemají kde parkovat. Fotografie mluví samy za sebe

Nejen velká města mají dlouhodobě problém s automobilovými vraky. Legislativní překážka přitom byla odstraněna.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

V mnoha městech po celé republice je čím dál větší problém zaparkovat. Situaci ztěžují i odstavené vraky aut, ke kterým se nikdo nehlásí, připomíná web AutoSalon. Postupně se ale daří odstraňovat legislativní překážky, které bránily nepojízdná vozidla z ulic odtahovat. V roce 2020 schválili poslanci novelu, která umožňuje odstranit automobily, které mají déle než půl roku neplatnou technikou prohlídku, píše web Lidovky.

Často cílem zlodějů a bezdomovců

Motivací zákonodárců bylo změnit tehdejší stav, kdy se veřejná parkoviště mohla stávat místem pro bezplatné uskladnění majetku. Podle dřívějšího znění zákona o pozemních komunikacích byl totiž za vrak považován jen automobil, který neměl registrační značky, případně byly z vozu sundány pneumatiky, jak Události247 psaly v listopadu. Přestože novela platí od začátku loňského roku, vraky zůstávají v ulicích měst dál. Velký problém způsobují opuštěná vozidla hlavně v hlavním městě. Kvůli nim totiž nemají rezidenti kde parkovat.

iZdroj fotografie: abcMedia
Vraky zabírají parkovací místa lidem, kteří ve městech za parkování platí ročně nemalé poplatky

„Bydlím na Andělu na Praze 5, tedy kousek od centra. Často se nám stává, že nemáme vůbec kde zaparkovat. Jenom v naší malé ulici jsou 3 odstavená auta, která jsou dokonce vykradená a rozebraná. Město to ale očividně moc nezajímá, že nemáme kde parkovat,“ uvedl pro Události247 rodák z Prahy Michal Krčmář. Praha má přitom možnost od ledna 2022 v odtahování novou pravomoc. Podle novely zákona může odtahovat vraky i z komunikací a silnic, kterých není vlastníkem, jak před rokem informoval portál hlavního města.

Lidé mohou sami vraky nahlašovat

Přesto dál zůstávají v metropoli odstavené vraky, které navíc jsou často plné odpadků a způsobují u kolemjdoucích pobouření. Z fotografií vozu z Prahy 5, které Událostem247 poskytl čtenář žijící v oblasti, je patrné, že jsou ve voze jsou i nechutné zbytky zkaženého jídla. Koneckonců fotografie mluví samy za sebe. Určitě se navíc nejedná o jediné podobné auto v tuzemsku. Město má přitom jasný postup, jak se odstaveného vozidla z ulic zbavit. Web AutoSalon připomíná, že je nutné pokusit se kontaktovat majitele vozu a vyzvat ho k odstranění vraku.

iZdroj fotografie: abcMedia
Některá odstavená vozidla jsou v nechutném stavu

Pokud nedojde k uposlechnutí, je možné po uplynutí dvou měsíců od prvního jednání činit kroky k odstranění vozidla. Podmínkou zůstává propadlá STK minimálně 6 měsíců. Odstavená vozidla navíc mohou lidé sami hlásit. V Praze k tomu slouží například aplikace s názvem Zmente.to. Po nahlášení správní úřad do pěti dnů prověří, jestli reálný stav odpovídá tomu nahlášenému a ve věci dále postupuje.

Máte podobnou zkušenost?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem