Zoufalost bez mezí: Lidé už šílí z nedostatku peněz na topení. Skříň a postel skončí v ohni raz dva

Letošní zima bude pro mnoho lidí nejnáročnější v životě. Rodiny nemají peníze už ani na uhlí i dřevo a topí vším, co se dá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rok 2022 se zapíše do historie několika událostmi. Energetická krize bude určitě jednou z nich. Za poslední měsíce se ceny plynu i elektřiny dostaly na trzích na rekordní hodnoty a přestože byl zaznamenán v posledních týdnech pokles, není vyhráno. Situace kolem energií je nadále nejistá s tím, jak pokračuje válka na Ukrajině a roste napětí v dalších částech světa. Na plyn jako způsob vytápění musela řada domácností kvůli jeho vysoké ceně zcela zapomenout. Například dodavatel E.ON zvedl v létě ceny plynu o 50 procent, jak píše web Novinky.

Dřevo je nejlevnější varianta

Zdražili také ostatní dodavatelé a výše nových záloh je pro mnoho lidí neudržitelná. I proto se někteří vrací ke starým zvykům a obnovují své kotle na tuhá paliva. Prodejní ceny uhlí a dřeva sice letos také výrazně stouply, ale přesto zůstávají levnější variantou vytápění oproti elektřině nebo plynu, připomíná web iRozhlas. V případě modelového domu s tepelnou ztrátou 13 kilowatt jsou roční náklady na dřevo v porovnání s elektřinou trojnásobně nižší.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dřevěné pelety jsou oproti dřevu dražší, ale téměř bez starostí s přikládáním

„Nejlevnější vždycky bylo a je vytápění dřevem, ale je s ním spjato zatápění, přikládání a příprava dřeva, a to je asi za 25 tisíc korun. A pokud chce někdo topit dřevem, ale automaticky bez přikládání, tak musí volit dřevní pelety, to je asi za 30 tisíc korun,“ uvedl pro web iRozhlas odborník na vytápění Vladimír Stupavský. Elektřina vyjde na 80 tisíc a plyn zhruba na 60 tisíc. Přesto i 25 tisíc může být v době zdražování pro některé domácnosti vysoká částka, kterou nejsou schopny zaplatit. Proto musí hledat jiné alternativy, čím svá obydlí vytopit.

Lidé jsou zoufalí

Lidé se uchylují i k velmi neekologickému způsobu vytápění, které představují takzvané Leninovy brikety, jak Události247 upozornily zde. Velmi chudé domácnosti ale spalují vše, co jim přijde pod ruku. Příkladem za všechny je příběh z Maďarska, kde v jedné z chudých oblastí topí lidé jen když získají nějaké peníze. Pokud je jim ale velká zima, jsou schopni spálit i své osobní věci. Jak informuje web Blikk, jedna z tamních rodin dokonce zapálila postel a skříň, aby nezmrzla.

Rodině s postiženým dítětem došlo palivo, a proto přišel na řadu i nábytek. Jiné domácnosti z východní části země vypověděly, že se celá rodina ohřívá v kuchyni při vaření u plynového sporáku. Na podivné způsoby vytápění tamních obyvatel se přišlo při měření kvality ovzduší. Bylo zjištěno, že v oblasti se dostaly hodnoty do nebezpečného rozmezí, píše dále web Blikk. Je ale evidentní, že v době krize některým lidem nic jiného nezbývá.

Jak budete vytápění řešit vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety