Ministr zahraničí Lipavský varoval: Česko není v bezpečí

Šéf české diplomacie Jan Lipavský vystoupil na semináři k bezpečnostní strategii a vyjádřil se k aktuální situaci i budoucím změnám.

i Zdroj fotografie: Cech.Adam / Creative Commons / CC BY
                   

Podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) vůči Česku přichází hrozba nejen z Ruska, ale také z Číny. „Česko dnes není v bezpečí. Odehrává se konflikt blízko hranic. Hrozba přichází kromě Ruska i z Číny, je pro nás ale významné členství v NATO,“ cituje jeho slova web Novinky. Proto musí země podle šéfa diplomacie investovat do své bezpečnosti. „Když to budeme dělat se spojenci, investice se nám vrátí o to více,“ cituje Lipavského web Novinky.

Něco se připravuje

Na riziko nebezpečí ze strany Ruska a Číny poukazuje také dokument, který má představovat novou bezpečnostní strategii České republiky. Aktuálně ho bude projednávat Bezpečnostní rada státu, pak bude předložen vládě, píše web Seznam Zprávy. Ke schválení má dojít do léta. I ministerstvo obrany se v této věci činí a připravuje novou obrannou strategii. Na úterním semináři Lipavský v té souvislosti připomněl, že příprava aktualizace bezpečnostní strategie země je uvedená i v programovém prohlášení vlády.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kvůli válce na Ukrajině se mnoho zemí Evropy nyní více zaměřuje na svou bezpečnost

Poslední dokument totiž pochází z roku 2015, připomíná web Novinky. Kromě hrozby zdrojů nestability v něm má být podle ministra zahraničí popsáno, jaké jsou zájmy země, které je potřeba chránit. Veřejnosti má být strategie představena nicméně až poté, co ji schválí vláda. Web Seznam Zprávy uvádí, že dokument zároveň podtrhne, jak se proměňuje česká zahraniční politika. Důvodem je srovnání s minulostí, kdy exprezident Miloš Zeman usiloval o sbližování s Ruskem a Čínou. Nyní jsou tyto země bezpečnostním rizikem.

Vše jasně popsáno

Nový dokument má jednoznačně říci, že Rusko je „zásadní hrozbou pro českou bezpečnost“, popisuje web Seznam Zprávy. I Čína má být popsána v tom nejhorším světle. V nové strategii má být podle zjištění webu Seznam Zprávy uvedeno, že Peking představuje „ohrožení pro mezinárodní řád, který přináší negativní důsledky i pro euroatlantickou bezpečnost“. I proto mají být do obrany země poslány nemalé investice.

„Hlavním cílem naší obrany je být připraven čelit dlouhodobé válce s technologicky vyspělým nepřítelem,“ cituje web CNN Prima News Jana Jireše, který je řetditelem sekce obranné politiky strategie ministerstva obrany. Už dříve avizoval náčelník generálního štábu Karel Řehka, že Česko se musí připravit na možnou válku. Podle něj není vyloučen konflikt mezi NATO a Ruskem, píše web iRozhlas. Česko by bylo podle Řehky zapojeno od první chvíle.

Je podle vás Česko v bezpečí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články