Blíží se čas opustit EU? Vrcholný evropský politik odhalil, jak doopravdy funguje Evropská unie. Není to nic pěkného

Maďarský premiér Viktor Orbán na uzavřeném setkání předních představitelů vládní strany FIDESZ promluvil o nemilé budoucnosti Evropské unie.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle maďarského předsedy vlády se do roku 2030 rozpadne eurozóna a zřejmě i Evropská unie, informuje server Novinky. Orbán také ve své neveřejné řeči v obci Kötcse prohlásil, že Maďarsko by mělo zvážit, jestli je nutné, aby nadále země zůstávala součástí sedmadvacítky. Důvodem je i skutečnost, že od roku 2030 se státy visegrádské čtyřky stanou čistým přispěvatelem do evropského rozpočtu, píše dále web Novinky. Budapešť je dlouhodobým kritikem Bruselu. A platí to i naopak.

Maďarsko může přijít o balík peněz

EU upozorňuje hlavně na korupci v Maďarsku a veřejné tendry šité na míru konkrétním zájemcům, kvůli čemuž hodlá Brusel omezit proud peněz do země, připomíná web Aktuálně. Celkem má Budapešť přijít o 7,5 miliardy eur (téměř 200 miliard korun), což tvoří zhruba pět procent hrubého domácího produktu země. O odebrání peněz z unijních fondů mají rozhodnout členské státy, konkrétně české předsednictví EU, uvádí dále server Aktuálně. Maďarsko může přijetí tohoto kroku zvrátit nápravnými opatřeními, které musí země přijmout do 19. listopadu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Euro

Pokud se Česko přikloní k rozhodnutí odebrat Maďarsku peníze, bude zajímavé sledovat, jak to ovlivní vztahy obou zemí. Ty přitom nejsou aktuálně na nejlepší úrovni. Důvodem je i válka na Ukrajině. Krizi visegrádské spolupráce přiznal ve svém neveřejném prohlášení ke špičkám strany FIDESZ i sám Orbán. Zároveň ale předseda vlády očekává, že se to zlepší. „Zanedlouho může být v obou státech taková vláda, s níž FIDESZ dokáže spolupracovat,“ cituje web Novinky Orbánova slova mířená k Česku a Slovensku.

Energetická krize jako začátek konce

Mezi zeměmi panuje i rozdílný názor na protiruské sankce. Zatímco Praha a Bratislava je naplno podporuje, Budapešť se začíná ošívat. I ve svém projevu v Kötcse měl Orbán avizovat, že Maďarsko na podzim bude hlasovat proti prodlužování protiruských sankcí, informuje dále web Novinky. „Doufám, že nás v tomto kroku podpoří Itálie, kde by po zářijových volbách měla být sestavena nová vláda,“ měl říct Orbán podle Novinek. Podle Orbána z války na Ukrajině udělal globální věc Západ, jinak by šlo o lokální konflikt.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vlajka Evropské unie

Maďarskému předsedovi vlády se především nelíbí, že na sankce proti Rusku doplácí celá Evropa. Podle něj může energetická krize zastavit až 40 procent evropského průmyslu. Právě energetická krize může být tím, co může vést k rozpadu EU, který Orbán zmínil. Přestože se snaží sedmadvacítka stále vystupovat jednotně, je evidentní, že v mnoha zemích sílí nespokojenost s postupem Bruselu v aktuální krizi. Kritice také čelí prosazovaný Green Deal. Zelená dohoda může celou situace kolem energií ještě zhoršit.

Je podle vás setrvání Česka v Evropské unie správným krokem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články