Překombinování léků může být velmi nebezpečné. Problémům předchází využívání lékového záznamu

Lékárníci mají díky elektronickému lékovému záznamu možnost vidět, co všechno pacient užívá. K nebezpečnému křížení tak dochází v méně případech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle serveru Deník, špatně nakombinované léky mohou způsobit lidem vážné komplikace, včetně zbytečného úmrtí. Předcházet tomu se snaží především ti, kteří léky vydávají. Dříve museli lékárnici vycházet jen ze svých znalostí, protože neexistovala žádná databáze užívaných medikamentů. Praxi z dřívějška popsala i Veronika Krajčová. „Na výdeji jsme vždy vytipovali pacienta, který navštěvoval plno lékařů a nevěděl, jak má léky užívat. Zvlášť u starších lidí byl téměř vždy nějaký problém,“ uvedla lékárnice z pražské Fakultní nemocnice Motol pro Deník.

Počty nahlížení se zvyšují

V průběhu let pak vznikl z iniciativy lékárníků a studentů farmaceutických fakult dobrovolnický web, který pacientům nabízel rady ohledně užívání léků. Celou situaci ale výrazně ulehčil až elektronický lékový záznam, který navazoval na eRecept. Díky tomu lékárníci už v momentě výdeje léků mají přístup do databáze, ve které mají k dispozici informace, jaké léky pacient užívá. Každý má sice právo přístup do lékového záznamu zakázat, ale podle Krajčové se to stává ojediněle.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nákup v lékárně

Jak píše server Deník, potvrzují to také data Státního úřadu pro kontrolu léčiv, podle kterého nesouhlas lékárníkům k nahlížení do záznamů dalo necelých devět tisíc lidí. Lékařům pak přístup nepovolilo necelých sedm a půl tisíce lidí. Naopak lékový záznam se těší velké oblibě. Od spuštění v roce 2019 se postupně zvyšuje počet nahlížení. „V lednu 2021 bylo evidováno přes 160 tisíc nahlížení, v červnu letošního roku už přes 750 tisíc,“ řekl pro web Deník mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Služby klinického farmaceuta

Podle něj tak resort předpokládá, že tento fakt přispěl k omezení kontraindikací, i když k tomu nebyla vyhodnocena žádná data. Nejčastěji podle Krajčové dochází k problémům na pohotovostech. „Tam pacienty neznají a ne vždy, když tam mají hodně lidí, se do lékového záznamu podívají,“ uvedla pro web Deník. Naopak praktičtí lékaři lékový záznam využívají. Dobrou zprávou pro pacienty je také zavedení nového zdravotního výkonu, kdy medikaci může posoudit klinický farmaceut na specializovaném pracovišti.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Léky

Výkon je od letošního ledna hrazen z veřejného pojištění. Požádat si o něj ale nemůže pacient sám, musí mít indikaci ošetřujícího lékaře. Novinka má za cíl, aby pacient užíval nejúčinnější léky, které se vzájemně nevylučují. Snaha je také o to, aby docházelo k co nejmenším vedlejším účinkům, jak píše server Vitalia. Na rozdíl od lékaře nesmí klinický farmaceut léky předepisovat. Služby odborníků využívají především nemocnice.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články