Merkelová se i po odchodu z politiky snaží ovlivňovat světové dění. Vyslala Západu varování

Podle bývalé německé kancléřky Angely Merkelové by neměly západní státy odmítat hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše web Express, bývalá významná politička uvedla, že Západ by si měl uvědomit, že šéf Kremlu neblafuje. Její varování přichází v době, kdy ruská hlava státu opět vyhrožovala použitím jaderných zbraní. Putin uvedl, že bude svou zemi bránit všemi možnými prostředky. Ospravedlňovat přitom může použití jaderných zbraní i kvůli snaze Ukrajinců získat zpět svá území. Rusko totiž minulý týden anektovalo Chersonskou, Záporožskou, Doněckou a Luhanskou oblast.

Mír bez Ruska nebude

Právě v těchto regionech se přitom ukrajinským silám daří v posledních dnech postupovat a úspěšně území osvobozovat. Experti proto upozorňují, že ruský prezident může použít taktické jaderné zbraně, aby Západ zastrašil, donutil Kyjev ke kapitulaci a vyhnul se vojenské porážce. Důvodem může být také skutečnost, že bude usilovat o to tímto způsobem uchránit své postavení. Neúspěch ruské armády vyvolává v Rusku nespokojenost nejen mezi obyvatelstvem, ale také vlivnými Rusy, kteří mohou Putina z funkce odstranit.

iZdroj fotografie: Pixabay
Vladimir Putin je podle Merkelové aktuálně obrovskou hrozbou

Rázným krokem na Ukrajině se tak může snažit Putin své postavení obhájit. I proto Merkelová vyslala varování, že válka na Ukrajině je velkým bodem obratu, píše web Express. Upozornila na to, že mír v Evropě může nastat jen díky spolupráci s Ruskem. V opačném případě bude pokračovat studená válka. Německá kancléřka se dlouho k situaci na Ukrajině nevyjadřovala. Mlčení prolomila až v červnu, tedy skoro po půlroční ruské invazi, kdy označila útok na Ukrajinu za bod zlomu, píše web iDnes.

Zelenského kritika

Podle ní byl krok ruského prezidenta nejzávažnějším porušením mezinárodního práva v Evropě od skončení druhé světové války. Ruskou agresi tak jednoznačně odsoudila a nazvala ji dokonce barbarstvím. Merkelová přitom patřila ke světovým politikům, kteří byli vůči Moskvě velmi přátelští. V březnu na to upozornil v jednom ze svých videí i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který tehdy Merkelovou spolu s bývalým prezidentem Francie Nicolasem Sarkozym pozval do Buče, aby viděli, k čemu vedlo 14 let ústupků Rusku, píše dále web iDnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Volodymyr Zelenskyj v březnu tohoto roku pozval Merkelovou spolu s bývalým prezidentem Francie Nicolasem Sarkozym na Ukrajinu

Bývalá německá kancléřka v jednom z rozhovorů uvedla, že nemá kvůli válce na Ukrajině výčitky, jak informoval web Aktuálně. Merkelová tak nadále například obhajuje i fakt, že v roce 2008 nepřistoupila na to, aby NATO přizvalo na summitu v Bukurešti v roce 2008 Ukrajinu s Gruzií do Akčního plánu členství jako předstupně plnohodnotného členství v obranné alianci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články