Státy EU mohou být bez Facebooku a Instagramu. Irsko totiž pokračuje ve válce proti společnosti Meta

Irsko rozhodlo, že sociální sítě společnosti Meta nemohou sdílet data uživatelů z Evropy se svojí centrálou v USA. Hrozí tak vypnutí v celé EU.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server CNN Prima News, irská Komise pro ochranu dat (DPC) už dříve přijala stížnost ohledně zpracovávání osobních dat, která se zaměřuje na Facebookem nastavené podmínky. Na konci roku 2021 pak irský úřad vystavil společnosti Meta pokutu mezi 28 až 36 miliony eur. Teď dochází k nátlaku, aby došlo k vypnutí Facebooku i Instagramu ve všech zemích Evropské unie. Celý konflikt se týká práv mezi Evropskou unií a Spojenými státy, což potvrdil i mluvčí Mety pro web Politico.

Meta má v Irsku evropské ústředí

Společnost podle něj tak „vítá dohodu mezi EU a USA o novém právním rámci“. Nová úprava by měla dovolit přenos dat přes hranice. Konečné rozhodnutí bude záviset na postoji regulačních orgánů samotné Evropské unie, jak dále píše server CNN Prima News. Rozhodnutí padne zřejmě už příští měsíc. V případě, že nedojde k dohodě mezi EU a USA, tak Meta vypne své služby, jak společnost uvedla už v březnu, doplňuje CNN Prima News. To by byla nemilá zpráva nejen pro uživatele sociálních sítí Facebook a Instagram, ale také pro samotnou Metu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Společnost Meta v EU

Jak upozorňuje server CNN Prima News, podle dosavadních údajů je z Evropy až 25 procent všech uživatelů Instagramu, většina tedy přímo z Evropské unie. Hlavním regulátorem pro EU zůstává nadále právě irský DPC. Důvodem je skutečnost, že Meta má v Irsku své evropské ústředí. Jak informuje server Refresher, EU dlouhodobě upozorňuje na problém týkající se ochrany osobních údajů. Komplikace tkví v tom, že pravidla známá jako GDPR jsou v rámci sedmadvacítky přísnější než ve Spojených státech, kde Meta shromažďuje svá data.

Vliv na stamiliony lidí

Společnost se tak musí regulím EU přizpůsobit, jinak není možné, aby své služby v Evropě provozovala. Pozorovatelé upozorňují, že aktuální situace je vyvrcholením celé kauzy kolem otázky sdílení osobních údajů mezi Evropou a zámořím. Jak píše web CNN Prima News, k celé záležitosti probíhají také soudní pře. Například v roce 2020 Evropský soudní dvůr zrušil dohodu mezi EU a USA o předávání dat (Privacy Shield).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidé používající mobilní telefony

Bude otázkou, jak aktuální spor dopadne. Je ale zřejmé, že ani jedna ze stran nemá zájem na ukončení služeb sociálních sítí v EU. Někdo tak bude muset ustoupit, nebo bude nalezen kompromis ke spokojenosti všech. V opačném případě stamiliony uživatelů v EU nebudou mít přístup ke svým oblíbeným sociálním sítím. Jak píše web Refresher, jen sociální síť Facebook využívá v Evropě denně zhruba 300 milionů lidí, Instagram ještě více.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články