Dny bez vody a jídla: Tajné tábory na hranicích EU jsou peklem na zemi

Evropa je cílem mnoha lidí, kteří jsou na útěku ze svých domovských zemí. Západ otevřel náruč ukrajinským uprchlíkům, k ostatním národům se ale tak přívětivě nechová.

i Zdroj fotografie: CDC / Creative Commons / CC BY
                   

Válka na Ukrajině způsobila v napadené zemi vlnu migrace. Mnoho Ukrajinců uteklo před konfliktem do západních zemí, které uprchlíkům daly zelenou a připravily pro ně podpůrný program. I v Česku mají možnost lidé z válkou zasažené země získat nejen přechodné útočiště. Celkem se v Evropské unii zaregistrovalo k dočasné ochraně 4,8 milionů Ukrajinců, píše web ConsiliumEuropa. Do zemí sedmadvacítky ale míří i uprchlíci z jiných zemí.

Česko dál kontroluje hranice

Kvůli nelegálním migrantům z takzvané západobalkánské cesty zavedlo na konci září hraniční kontroly se Slovenskem i Česko. Vláda rozhodla o tom, že kontroly budou i nadále pokračovat, protože migrační tlak sílí, píše web ČT24. Cílem je hlavně zachytit organizátory migrace, kteří na tom vydělávají. Slovensko je stejně jako Česko tranzitní zemí pro migranty, kteří vstupují do Evropské unie přes srbsko-maďarskou hranici. V souvislosti s běženci se objevuje další problém.

Jak informuje web Krone, bylo zjištěno, že na vnějších hranicích EU jsou tajné tábory, ve kterých jsou žadatelé o azyl zavření a je s nimi špatně zacházeno. Vyšetřování mezinárodních médií ukázalo, že na bulharských hranicích musí migranti zůstávat v kůlně, kde jsou obklopeni odpadky. Často jsou v místě uzavřeni i několik dnů, a to bez vody a jídla, píše dále web Krone. Bulharská policie navíc přistupuje k tomu, že uprchlíky převede zpět přes hranice do Turecka, aniž by proběhlo řádné řízení.

Za přítomnosti Frontexu

K tomu všemu má navíc docházet i pod dohledem agentury pro ochranu hranic EU Frontex. Na bulharské hranici má působit deset příslušníků organizace. Nejen na bulharských hranicích ale panují nezákonné podmínky. Podobné praktiky byly odhaleny také v Maďarsku, kde jsou lidé hnáni do přepravních kontejnerů. Podle výpovědí uprchlíků v nich byli uzavřeni hodiny, někdy dokonce i dny bez vody a jídla. Poté je policie odvezla autobusem zpět do Srbska. Maďarská vláda obvinění odmítá, uvádí dále web Krone.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Frontex má na starosti ochranu vnějších hranic EU na zemi i na moři

Špatné zacházení s migranty bylo zjištěno také loni v Chorvatsku. I tuto zemi byli běženci nuceni opustit bez šance požádat o azyl. Tehdy Evropská komise reagovala pobouřením, označila takové praktiky za nezákonné a vyzvala k vyšetření celé věci, připomíná web Tagesschau. Brusel ale zároveň upozorňuje, že za dodržování základních práv na vnějších hranicích jsou odpovědné příslušné státy.

Co si o celé situaci myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články