Ministerstvo vnitra hodlá omezit svobodu slova. Cílem má být boj proti dezinformacím

Česko kvůli válce na Ukrajině sáhlo po nástroji, který je výrazně omezující. Zablokováno bylo několik zpravodajských webů a zřejmě k tomu nedošlo naposled.

i Zdroj fotografie: S vědomím Víta Rakušana / Facebook
                   

Blokování toku informací z jiných než povolených zdrojů je velmi křehké opatření. Rozhodnutí může být motivováno nejen dobrými úmysly. Také se nabízí otázka, kdo je natolik povolaný, aby mohl rozhodovat o tom, které informace může veřejnost dostat, a které by měly být blokovány. Přesto k takovému rozhodnutí v Česku po vypuknutí války na Ukrajině došlo. Správce české domény sdružení CZ.NIC na základě doporučení vlády na konci února zablokovalo osm dezinformačních webů.

Weby už blokované nejsou

Šlo o servery Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz. Sám premiér Petr Fiala v té době přiznal, že šlo o rozhodnutí, které je „možná na hraně“, jak psal server Novinky. I proto zřejmě chce mít vláda případné další podobné rozhodnutí podložené zákonem. Zablokované weby už jsou totiž znovu dostupné, Události247 o tom informovaly na konci května.

Jak píše server ČT24, v polovině května správce české domény upozornil na jejich zpřístupnění, pokud nebude mít pro další blokování příkaz soudu, police nebo jiného kompetentního orgánu. K tomu nedošlo, a tak ministerstvo vnitra připravilo návrh, který by mohl dezinformace a manipulace omezit v budoucnu, uvádí ČT24. Šéf resortu Vít Rakušan zároveň slibuje, že vše bude připraveno tak, aby nemohl být tento nástroj zneužíván.

Diskuze na všech úrovních

„Musela by to být jasně doložená fakta, že se jedná nejen o nějaký názor nebo lež, ale i o strategicky nebezpečnou informaci. Což musí potvrdit orgány, které se věnují bezpečnosti České republiky,“ cituje ministrovo vysvětlení server ČT24. Přesto nejen veřejnost, ale i některé politiky napadá, že se jedná o omezení svobody slova. Poslanec za hnutí ANO a předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček proto apeluje, aby bylo toto téma probíráno také v parlamentu. Podle něj by vláda měla také více komunikovat s veřejností, jak uvedl pro web ČT24.

iZdroj fotografie: S vědomím Radka Vondráčka / Facebook
Radek Vondráček

Vládní poslanec Pavel Žáček (ODS) pak vyzývá k debatě. „Udělejme nějakou diskuzi, která bude předjímat a bude nás připravovat na diskuzi nad tím zákonem,“ cituje slova šéfa bezpečnostního výboru ČT24. Diskuzi slibuje také Rakušan. Probíhat má na odborné a politické úrovni. Ministr zapomíná, že veřejnost by neměla být vynechána, jinak může velmi rychle mnoho lidí nabýt pocit, že se snaží aktuální vládní sestava přistoupit k cenzuře. Blokace webů bez řádného odůvodnění a vysvětlení takový názor podporuje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články