Putin „chce ukončit válku“ a zasednout k mírovému stolu. 70 % ukrajinských občanů si ale přeje, aby země ve válce pokračovala

Na den, kdy dojde k ukončení války na Ukrajině všichni čekají. Mohl by být blíž než se zdá, ale každá strana se bude snažit získat co nejvíce.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
                   

Konflikt na Ukrajině za pár dnů vstoupí do desátého měsíce. Obě strany začínají být vyčerpané, a proto se čím dál více mluví o zahájení mírových jednání. Ty byly na začátku války intenzivní, ale kvůli nesplnitelným podmínkám obou stran postupně utichly. Dosud se možnosti usednout k jednacímu stolu vyhýbaly obě hlavy státu. Teď se zdá, že ruský prezident Vladimir Putin o mír usiluje. Podle Johna Boltona, bývalého poradce amerického prezidenta pro záležitosti národní bezpečnosti, chce šéf Kremlu jen takový dojem vzbudit.

Jediná Putinova možnost, jak neprohrát

Zdání ochoty zapojit se do mírových rozhovorů má za cíl, aby si Rusko mohlo ponechat ukrajinská území, která zabralo, než aby umožnilo ukrajinské vítězství, píše web Express. Putin se podle Boltona snaží Evropu přesvědčit, že hledá způsob, jak válku ukončit ve snaze rozdělit NATO a nevzdat se zabraného území. Důvodem je fakt, že Ukrajině se daří osvobozovat okupovaná území. Zpět měla získat už více než polovinu oblastí, připomíná web Express. Velmi potupná je pro Moskvu ztráta Chersonu, a proto se Putin snaží vyhnout další porážce.

Kyjev si připsal úspěch také na začátku října, kdy se ukrajinským silám podařilo vážně poškodit Kerčský most, který spojuje Rusko a anektovaný poloostrov Krym. Šéf Kremlu proto zřejmě začíná chápat, že jediná vhodná chvíle, jak odvrátit prohru, je teď. Zapojení do mírových jednání má být tou správnou strategií, informuje server Express. „Věřím, že se snaží přesvědčit lidi, zejména Evropany, že hledá způsob, jak ukončit tuto válku. Doufá, že roztříští západní alianci a myslím, že věří, že dokáže předstihnout Zelenského,“ uvedl na adresu ruské hlavy státu Bolton.

Ukrajinci bez proudu až do jara

Ukrajinský prezident naopak jednání zahájit nehodlá a podle amerického experta je to správné, protože Kyjev má stále silnější vyjednávací pozici. Jak připomíná web Express, Zelenskyj uvedl, že bude ochotný k mírovým rozhovorům s Putinem jen v případě, že Ukrajině budou vrácena okupovaná území, včetně Krymu. Přejí si to také obyvatelé Ukrajiny, jak potvrdil zářijový průzkum, píše Express. Podle něj chce 70 procent Ukrajinců, aby válka pokračovala, dokud nedosáhne země vítězství.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V pondělí byla nejhorší situace s elektrickým proudem v Kyjevě a Kyjevské oblasti a ve Vinnycké, Sumské, Ternopilské, Čerkaské a Oděské oblasti.

Podle 91 procent lidí vítězství znamená dobytí všech okupovaných oblastí, včetně anektovaného poloostrova, informuje dále Express. Bolton ale upozornil, že svět to může vidět jinak ve snaze vyhnout se dalším ekonomickým problémům.

I proto zřejmě Rusko útočí masivně na energetickou infrastrukturu Ukrajiny. Ví, že obnova bude vyžadovat nemalé finance. Výpadky a odstávky proudu mají kvůli tomu trvat až do jara, informuje web iRozhlas. I proto Zelenskyj vyzývá Ukrajince, aby elektřinou šetřili. Obyvatelé se mají zásobit teplým oblečením a dekami, zakončuje web iRozhlas.

Jak podle vás celý konflikt dopadne?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa