Mírové rozhovory se mají obnovit ještě před ročním výročím od začátku války, rýsuje se i datum

Ukrajinská strana začíná v poslední době čím dál častěji mluvit o obnovení mírových rozhovorů s Ruskem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jednání o uzavření míru skončily neúspěšně letos v březnu, připomíná web Express. Přestože se několikrát od té doby objevily spekulace o možnosti jejich obnovení, nedošlo k tomu. Kyjev ale v poslední době dává čím dál častěji najevo, že má zájem o nastolení míru. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pracuje dlouhodobě na desetibodovém mírovém plánu, informuje web iRozhlas. Představen má být na mírovém summitu, který se má uskutečnit příští rok v únoru, jak prozradil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Mírový summit na půdě OSN

Akce má sloužit k projednání ukončení války a přednostně se má konat v OSN s generálním tajemníkem Antóniem Guterresem jako možným prostředníkem, píše web Express. Podle Kuleby je šéf Organizace spojených národů dobrým vyjednavačem a zásadovým a bezúhonným mužem. Ohledně termínu uskutečnění je jasno. Má k tomu dojít do 24. února, kdy uběhne jeden rok od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Přestože si Kyjev myslí, že by sám byl schopen ukončit v příštím roce válku na bojišti, uvědomuje si potřebnost diplomacie.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajina by uvítala aktivní zapojení šéfa OSN Antónia Guterrese do mírových rozhovorů

„Každá válka končí diplomatickým způsobem. Každá válka končí v důsledku akcí podniknutých na bojišti a u jednacího stolu,“ cituje web Express Kulebu. Není ale jasné, jestli bude na akci pozváno Rusko. Podle šéfa ukrajinské diplomacie bude muset země nejprve zasednout, aby mohla být stíhána za válečné zločiny u mezinárodního soudu, píše dále web Express. Kuleba se také vyjádřil k tvrzením, že je Rusko připraveno k mírovým jednáním. Podle něj chování na bojišti ukazuje pravý opak.

Biden se Zelenského plánem souhlasí

Rusko už se s předstihem také vyjadřuje k mírovému plánu, který připravuje ukrajinská hlava státu. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova v něm musí být brán ohled na ruské územní zisky během války na Ukrajině, uvádí web iDnes. „Mírový plán Ukrajiny, který nebere v potaz dnešní realitu – ruská území, připojení čtyř nových regionů k Rusku – nemá šanci na existenci,“ cituje ho iDnes. Zelenskyj se poprvé o plánu zmínil v listopadu na summitu velkých ekonomik G20. K podpoře návrhu na uspořádání globálního mírového summitu vyzval i lídry zemí G7.

Mírový plán byl i tématem jednání Zelenského s jeho americkým protějškem Joe Bidenem při návštěvě Washingtonu. Šéf Bílého domu po společném setkání uvedl, že má „přesně tu samou vizi“ pro mír jako Zelenskyj, připomíná server iDnes. Desetibodový mírový plán ukrajinského prezidenta má mimo jiné požadovat propuštění všech vězňů a lidí deportovaných do Ruska, energetickou a potravinovou bezpečnost, stažení ruských vojsk či spravedlnost, a to včetně ustanovení speciálního tribunálu pro potrestání ruských válečných zločinů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety