Za volant už v 17 letech? Česká vláda chce zavést řidičák na zkoušku

O snížení věkové hranice pro získání řidičského průkazu na osobní automobil se mluví dlouhodobě. Nyní se věc pohnula k finálnímu schválení.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Již brzy budou možná moci řídit i lidé ve věku 17 let. Vláda na začátku letošního roku schválila novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, která tuto změnu hodlá zavést, píše web Seznam Zprávy. Nyní zákon čeká na schválení Poslaneckou sněmovnou a Senátem. Podle novely ale daný člověk nebude moci ve voze jezdit zcela sám. Nutný bude dohled mentora. Takové opatření má přispět k větší bezpečnosti na silnicích, dodává server Seznam Zprávy. Dosažením věku 18 let pak bude moct mladý řidič již jezdit v autě sám.

Jeden člověk a čtyři mentoři

Smyslem mentorování má být možnost získat dovednosti na silnicích pod dohledem zkušeného řidiče, který musí splňovat podmínku bezúhonnosti. Tato osoba bude mít povinnost nahlásit se na dopravním úřadě a splnit dané povinnosti. V případě nedodržení podmínek lidem hrozí pokuta až 25 tisíc korun, uvádí Seznam Zprávy. Povinnosti mentora jsou přitom podobné jako povinnosti učitele v autoškole, upozorňuje web Peníze. Musí sedět vedle řidiče, věnovat se situaci v provozu a sledovat chování řidiče.

Mentoři zároveň nesmí být pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek, případně se musí podrobit zkoušce na ně, píše dále web Peníze. Každý řidič pak může mít až 4 mentory, dodává web Finance. O novele, která takzvaný řidičák na zkoušku zavede, budou brzy rozhodovat poslanci. V případě schválení začne platit už od příštího roku. Již brzy tak možná lidé na silnicích budou potkávat mladistvé řidiče. Kvůli tomu vyvstává několik obav. Například ohledně toho, zda budou mentoři i za splnění zákonných podmínek skutečně dobří řidiči.

Řidičák na zkoušku možná brzy v celé EU

Dohled totiž může dělat také člověk, který sice má oprávnění k řízení vozidel minimálně 10 let, avšak sám aktivně neřídí. V takových případech je otázkou, jakým může být mentorem pro mladého řidiče. Rizikem proto může být zvýšení nehodovosti. Na tuto situaci ale novela zákona určitým způsobem myslí. V případě, že začínající řidič v prvních 2 letech spáchá závažný přestupek, bude muset absolvovat dopravně psychologickou přednášku a takzvanou evaluační jízdu, upozorňuje web Auto-mania.

iZdroj fotografie: abcMedia
Již brzy budou možná moci řídit lidé ve věku 17 let

Tomuto systému se říká řidičák na zkoušku a vychází z rakouského modelu. Brzy ale zřejmě začne platit v celé Evropské unii. Evropská komise totiž tento měsíce představila návrhy na úpravu pravidel řidičských průkazů. Takzvaný řidičák na zkoušku a jeho získání už v 17 letech je pak součástí změn. Napříč členskými státy by navíc mělo pro mladé řidiče platit dvouleté zkušební období s nulovou tolerancí alkoholu za volantem, píše web Auto-mania. A to i v zemích, kde malá tolerance alkoholu platí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety