Putinova mobilizace je katastrofa: Ruští vojáci otevřeně vypověděli své smutné příběhy

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci. Jako první jsou verbováni na frontu muži žijící blízko ukrajinských hranic.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O bezmoci ruské dívky loučící se se svým otcem nastupujícím do autobusu mířícího do výcvikového tábora informuje web Daily Mail. Rus patřil k obyvatelům oblasti Belgorod, jejichž muži byli odvezeni k vojenské službě poté, co šéf Kremlu vyhlásil částečnou mobilizaci. Slova dívky „Tati, sbohem. Prosím, vrať se“ mluví za vše. Nově naverbovaní Rusové mají projít nejprve měsíčním výcvikem, než se zapojí do války na Ukrajině, píše dále web Daily Mail.

Mobilizace se má týkat až milionu lidí

Odvedeni byli také studenti z některých univerzit, přestože ministr obrany Sergej Šojgu ujišťoval, že vojenská služba se nebude vysokoškoláků týkat. Ruský prezident Vladimir Putin ve svém středečním projevu mluvil o tom, že rozhodnutí o částečné mobilizaci se má týkat zhruba 300 tisíc lidí. Zdroje z prezidentského paláce ale mluví o daleko vyšším počtu. Uváděn je až milion lidí, píše dále server Daily Mail. Navíc se ukazuje, že povoláni nemají být pouze lidé s bojovými zkušenostmi, ale kdokoli, kdo není příliš starý a nemocný.

Potvrzují to videozáznamy z různých částí Ruska, které ukazují, že povoláno je velké množství mužů. V některých obcích se jedná až o pět procent obyvatel. Zatím probíhá mobilizace hlavně v chudších a odlehlejších částech Ruska na východě. Jak dále píše web Daily Mail, Putin se tímto krokem chce zřejmě vyhnout protestům v západních částech země. Přesto se šéf Kremlu nepokojům nevyhnul. Jak informuje web iRozhlas, protestní akce proti částečné mobilizaci proběhly po celém Rusku.

Kritika z Británie

Policie při nich měla zadržet více než tisíc lidí. Příslušníci bezpečnostních složek se navíc při potlačení protestů dopouštěli násilí. Aktivisty smýkali po zemi či bili obušky, píše dále web iRozhlas. Není se čemu divit. Rusové se netouží zapojit do války a upozorňují na to i západní politici. Podle britského ministra ozbrojených sil Jamese Heappeyho Putin odsoudil „další statisíce vojáků k mizerné zimě“. Ruské jednotky podle něj budou trpět kvůli aroganci ruského prezidenta.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Boris Johnson

Podle britského expremiéra Borise Johnsona se šéf Kremlu k vyhlášení částečné mobilizace odhodlal, protože se „děsí prohry“, píše web Daily Mail. Ve svém projevu před poslanci zmínil, jak raketově vzrostl zájem o letenky z Moskvy do Jihoafrické republiky. Podle Johnsona to ukazuje, že Rusové „nemají touhu být obětováni na oltáři Putinova ega“. Britové také nenechali bez komentáře Putinovo vyhrožování použitím jaderných zbraní. Podle ministra ozbrojených sil jde jen o „čin zoufalého muže, který ví, že to nejde jeho cestou“, dodává Daily Mail.

Co si o Putinově částečné mobilizaci myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články