Ruští vojáci bojující na Ukrajině mohou zdarma zmrazit sperma v kryobance

Částečná mobilizace vyvolala v Rusku řadu reakcí. Například došlo mimo jiné k nárůstu poptávky po službách spermabank.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rusové, kteří se museli kvůli částečné mobilizaci zapojit do bojů na Ukrajině měli obavy o své budoucí potomstvo. Proto jim byla podle právníka Igora Trunova nabídnuta možnost zdarma si zmrazit sperma, informuje web Express. Není divu, že poptávka po službách zařízení, které to nabízejí raketově vzrostla. Mobilizace se dotkla až 300 tisíc lidí. Peníze na možnost zmrazení spermatu uvolnil podle Trunova stát. Web The Times uvádí, že v lékařském středisku ve městě Ufa se zvýšil počet žádostí po službě spermabanky od zahájení mobilizace třicetkrát.

Vše platí ministerstvo

Veškeré náklady pokryje ministerstvo zdravotnictví. Právník, který s informací přišel zastupuje manželské páry, jejichž mužská polovička byla mobilizovaná, informuje web Seznam Zprávy. „Rodiny osob povolaných do vojenské služby v rámci částečné mobilizace získají bezplatný přístup k léčbě neplodnosti a uskladnění biomateriálu v kryobance,“ uvedl Trunov. Muži, kteří už jsou na frontě se zároveň nyní ujišťují, že jejich manželky mají povolení k použijí jejich zmrazeného spermatu v případě, že by se z války už nevrátili.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusko mobilizovalo na konci září podle oficiálních zpráv zhruba 300 tisíc lidí s vojenskou zkušeností

Ruské ministerstvo zdravotnictví ale celou záležitost odmítlo komentovat. Jak připomíná web Express, ruský prezident Vladimir Putin odstartoval ruskou invazi do sousední země 24. února 2022. Válka tak trvá už jedenáctý měsíc bez větších ruských úspěchů. Viditelná je hlavně zkáza. Zabity byly desítky tisíc lidí, další miliony Ukrajinců musely opustit své domovy. Moskva se v posledních týdnech uchýlila k taktice útočit na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, což má za následek, že v zimním období zůstávají miliony lidí bez elektřiny, vody i tepla.

Ani v závěru roku nebyl klid

Klid neměli Ukrajinci ani během vánočních svátků a strach zažili obyvatelé země i během posledního dne roku. Kyjevem na Silvestra otřásla řada výbuchů, při kterých zahynula nejméně jedna osoba, informuje ČTK. „V Kyjevě jsou slyšet výbuchy! Zůstaňte v krytech,“ napsal starosta hlavního města Vitalij Kličko na Telegramu. Výbuchy byly ale slyšet po celé zemi.

Kvůli hrozbě ruských raketových útoků byl na celé Ukrajině vyhlášen letecký poplach. Řada oblastí se po bezpečnostních odstávkách ocitla znovu bez elektrického proudu, píše dále ČTK. Podle britského ministerstva obrany bude Rusko v útocích na kritickou infrastrukturu pokračovat s cílem podkopat morálku obyvatelstva v době novoročních svátků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články