Podle urologa by měli muži močit vsedě. Je to prý prospěšné pro zdraví

Mnoho lidí má jasnou představu o tom, jak mají močit ženy a jak odlišně muži. Odborníci však před těmito přesvědčeními varují.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Každý člověk potřebuje pravidelně vykonávat potřebu a přestože je to pro řadu lidí nepříjemné téma, mělo by se o něm mluvit. A to se začíná dít. Web Novinky píše, že ve Velké Británii nedávno proběhl velký mezinárodní průzkum ohledně pánského způsobu močení. Více než 7 tisíc mužů ze 13 zemí dostalo jednoduchou otázku: V jaké pozici močíte? Výsledky byly napříč zeměmi velmi rozdílné. Zatímco více než 40 procent Němců u močení sedí, u Britů preferuje tento způsob močení jen 9 procent dotázaných, ve Spojených státech pak 10 procent mužů.

Odborníci mají o správnosti jasno

Web Daily Mail píše, že urolog Gerald Collins z nemocnice Alexandra Hospital v anglickém hrabství Cheshire v tomto ohledu dává za pravdu Němcům. Močení vsedě je podle něj prospěšné pro zdraví. Naopak močení ve stoje považuje za volbu z pohodlnosti. V některých případech nicméně přiznává, že je to téměř nevyhnutelné. „Podstatné je načasování. Pokud jste třeba na golfovém hřišti a potřebujete si odskočit někam za strom, udělejte to. Sundávat někde v takové situaci kalhoty by byl divný způsob,“ uvedl expert pro web Daily Mail.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Močení vsedě je i mnohem hygieničtější než ve stoje

V ostatních, nekrizových situacích nicméně mají muži při močení raději sedět. To už v roce 2014 potvrdili i nizozemští vědci. Jak upozorňuje web Novinky, ti před 9 lety zjistili, že pozice vsedě usnadňuje „vyprázdnění močového měchýře rychleji a lépe“. Důvod je zcela pochopitelný. V této pozici jsou totiž pánevní a páteřní svaly zcela uvolněné a močení je tedy snazší. Naopak když muž stojí, svaly jsou stále aktivní a nemusí dojít k tomu, že se člověk zcela vymočí.

To není zdaleka všechno

Studie také potvrdila, že močení vsedě je prospěšné především pro muže, kteří se potýkají s problémy močových cest či zvětšenou prostatou. Tyto potíže se objevují hlavně ve vyšším věku a postupně se zhoršují. Při nedostatečném vyprázdnění močového měchýře navíc takové problémy časem způsobují i další nepříjemnosti. Jde například o rozvoj močových kamenů, infekci močových cest či dokonce ledvin, upozorňuje web Novinky. To je důvod, proč by řada mužů měla své zvyky u močení změnit.

Přinese jim to navíc nejen zdravotní benefit, ale i hygienický, protože močení vsedě dopomáhá k udržování čistoty v okolí toalety, připomíná web Novinky. V Německu se například snaží muže k takovému chování povzbudit i skrze mluvící toalety. Některé veřejné záchody v sousední zemi mají zařízení, které vždy, když se muž pokusí zvednout sedátko, dotyčného upozorní, ať si sedne, píše web ČT24. K močení v sedě se v minulosti přiznali i některé známé osobnosti jako americký komik Larry David či fotbalista Lionel Messi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články