EU ovládají oligarchové, kteří chtějí zničit menší členské státy, myslí si polský premiér. Vyzval k radikálnímu řešení

Polský premiér Mateusz Morawiecki nařkl Evropskou unii z imperialistického chování vůči menším členským státům. Vadí mu hlavně postoj Německa.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje web Daily Mail, podle polského předsedy vlády se nejmocnější státy Evropské unie schovávají za rouškou demokracie a přitom vládnou evropskému bloku jako členové oligarchie. „Politická praxe ukázala, že pozice Německa a Francie mají větší váhu než všechny ostatní. Takže máme co do činění s formální demokracií a de facto oligarchií, v níž mají moc ti nejsilnější,“ cituje server Daily Maily Morawieckiho. Tím kritika ze strany polského premiéra vůči Německu neskončila.

Diskriminace malých

Podle něj by už Rusko dávno Ukrajinu dobylo, kdyby se ostatní země chovaly stejně jako Německo, píše Daily Mail. Morawiecki tím narážel na zdráhavé jednání Německa poslat Kyjevu zbraně. „Kdyby Evropa poslala na Ukrajinu zbraně ve stejném rozsahu a stejným tempem jako Německo, válka by už dávno skončila. Absolutním vítězstvím Ruska,“ cituje web Daily Mail polského předsedu vlády. Zároveň připomněl, že Moskva by měla v takovém případě daleko snadnější pozici, aby využila plyn k vydírání Evropy, uvádí Daily Mail.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vlajka Evropské unie

Polský premiér také zmínil, že ruská invaze na Ukrajinu ukazuje nedostatky Evropské unie. Podle něj potřebuje společenství „hlubokou reformu“. Požaduje hlavně, aby větší členové EU neměli možnost uplatňovat svůj vliv a „ovládat“ menší státy, jak píše web Daily Mail. „EU čelí rostoucím nedostatkům v respektování svobody a rovnosti všech členských států,“ uvedl polský premiér. Kritika Morawieckiho vůči evropskému společenství přichází poté, co EU omezila platby pro Polsko určené na obnovu po pandemii, dodává Daily Mail.

Jde o velké peníze

Podle Evropské komise Varšava neučinila dostatečné změny v polském soudnictví, které by zrušily spornou disciplinární komoru. Právě ta je kritiky vnímána jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) k trestání neposlušných soudců, jak píše web Novinky. Podle PiS mají ale reformy zefektivnit soudní systém. Jak připomíná web Daily Mail, podle šéfky evropské komise Ursuly von der Leyenové nový zákon nedává soudcům právo zpochybňovat jmenování soudců, aniž by museli čelit disciplinárnímu řízení.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ursula von der Leyenová

Leyenová požaduje, aby funkce polského ministra spravedlnosti a generálního prokurátora byly rozděleny. Šéf resortu spravedlnosti Zbigniew Ziobro aktuálně působní jako státní žalobce, což podle Evropské komise může vést ke střetu zájmu. Do vyřešení situace částku ve výši více než 35 miliard eur Polsko nedostane, informují Novinky. Peníze přitom měla Varšava obdržet na začátku léta. Pomoc ale Polsko dostalo od EU alespoň na zvládnutí uprchlické krize. Balíček ve výši 144,6 milionu eur má zemi pomoci vyrovnat se s příchodem více než 2 milionů Ukrajinců.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články