Mrtvoly ruských vojáků pokrývají ukrajinská města. „Nezůstal tu žádný život,“ řekl Zelenskyj

Válka na Ukrajině pokračuje už jedenáctý měsíc a v některých částech země se boje začaly dokonce přiostřovat. Obětí je mnoho.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Krvavé střety se nyní odehrávají hlavně ve městě Soledar, o které ruské jednotky usilují a vynakládají na jeho získání velké úsilí. Právě Soledar má ruským silám otevřít cestu k ovládnutí klíčového Bachmutu. Všechno je úplně zničené, nezůstal tu téměř žádný život. Tisíce lidí přišlo o život. Celá města při Soledaru jsou pokryta mrtvolami okupantů s jizvami po úderech. Takto vypadá šílenství,“ cituje slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského web Daily Mail.

Ztráty Ruska jsou obrovské

Těla Rusů se mají rozkládat přímo na ulicích, protože Ukrajincům se daří některé nepřátelské jednotky ničit. Podle tamní armády bylo během jediného dne zabito 710 Putinových mužů. Web Daily Mail připomíná, že Soledar bylo dříve rušné místo, kde se ve velkém těžila sůl. Leží v průmyslové oblasti Donbas, jen pár kilometrů od Bachmutu, kde se vedly v posledních týdnech nejkrvavější boje.

Rusko o toto město usiluje, protože má pod zemí síť hlubinných důlních tunelů, kde mohou držet v bezpečí vojáky či tanky, píše dále server Daily Mail. Moskva si je svým cílem natolik jistá, že je ochotná o něj usilovat i přes velké ztráty. „Nepřítel postupuje doslova na tělech svých vlastních vojáků a masivně používá dělostřelectvo, raketomety a minomety a zasahuje vlastní jednotky,“ cituje web Daily Mail náměstkyni ukrajinského ministerstva obrany Annu Maliarovou.

Prigožin vyhlásil vítězství, Peskov nadšení mírní

K bojům se vyjádřil i guvernér Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko, který označil ruské útoky na Soledar a Bachmut za neúprosné. Podle něj „ruská armáda redukuje ukrajinská města na trosky pomocí všech druhů zbraní“, uvádí dále web Daily Mail. To má za následek smrt a utrpení civilistů. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) se ale ruským jednotkám dosud nepodařilo dobýt celé město, informuje web iRozhlas. Ovládání Soledaru ruskými silami popírá také velení ukrajinské armády.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Právě oblast Doněcka byla v posledních týdnech pod silnou raketovou palbou ruských sil, stala se tak rychle ohniskem bojů

Naopak Wagnerovci tvrdí něco jiného. Šéf skupiny Jevgenij Prigožin v úterý prohlásil, že jeho bojovníci získali kontrolu „nad celým územím Soledaru“, píše server iRozhlas. Zároveň ale muž označovaný jako Putinův kuchař přiznal, že ještě v centru města bojuje obklíčená skupina ukrajinských vojáků. Podle ISW je situace proměnlivá, protože se bojuje o jednotlivé bloky domů. „Nespěchejme a vyčkejme na oficiální prohlášení,“ cituje web iRozhlas mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova.

Kdy se opět vrátí život do oblasti Doněcka?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále