Drony nad Ukrajinou přestanou létat. Americký miliardář zarazil armádě jejich používání

Miliardář Elon Musk vlastní společnost SpaceX, která poskytuje ukrajinské armádě satelitní služby systému Starlink. Jeho využívání bude nově omezeno.

i Zdroj fotohgrafie: Depositphotos
                   

Web CNN Prima News připomíná, že údajně už společnost zamezila Ukrajině v tom, aby signál využívala k útokům dronů. Právě používání Starlinku k zabíjení lidí se Muskovi nelíbí. Kyjev je ale na systému, který poskytuje širokopásmové připojení k internetu, závislý a s omezením nesouhlasí. Není se čemu divit. Díky systému je ukrajinská armáda schopna se připojit k internetu i na místech, kde nefunguje žádná kritická infrastruktura. Stačí k tomu jen zhruba patnáct minut.

SpaceX se brání zněním dohody

Za takovou dobu si jsou vojáci schopni rozmístit systém Starlink a bez potíží komunikovat s velitelstvím v Kyjevě, popisuje server Visit Ukraine. Velkou výhodou Muskova systému je absence kabelů a složité infrastruktury, přitom jde o velmi rychlý internet. I proto Starlink využívá nejen armáda, ale i běžní obyvatelé, připomíná CNN Prima News. Obzvlášť důležitou roli hraje Starlink v místech, kde jsou internetové kabely poškozené kvůli válce. Muskovi se ale nelíbí, že Ukrajina používá systém k útočným účelům, ke kterým nebyl navržený.

I proto SpaceX podnikla kroky, aby nebylo možné pomocí Starlinku provádět dronové útoky. Kvůli tomu schytal americký miliardář na sociálních sítích kritiku. Na začátku války byl přitom oslavován, protože Ukrajině systém dodal velmi rychle a většinu z terminálů zdarma, připomíná CNN Prima News. SpaceX si trvá na svém, že použití Starlinku pro práci s bezpilotními letouny přesahuje rámec smlouvy, kterou společnost uzavřela s ukrajinskou vládou.

Konkurence využívá příležitosti

Server iRozhlas píše, že dohoda se týkala humanitárních účelů, tedy používání širokopásmového internetu v nemocnicích, bankách a rodinách zasažených ruskou invazí. „Naším záměrem nikdy nebylo, aby se používaly k útočným účelům,“ uvedla prezidentka SpaceX Gwynne Shotwellová. Kyjev používá bezpilotní letouny nejen pro zjišťování nepřátelských pozic a zaměřování palby, ale také na shazování bomb. Ukrajina si ale i bez Muskova systému zřejmě poradí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Bill Gates je jedním z hlavních investorů společnosti Kymeta už deset let, do firmy vložil desítky miliard dolarů

Služby Starlink se snaží nahradit konkurenční společnost Kymeta, která už byla na jednání v Pentagonu, píše web Novinky. Firma, jejímž investorem je spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates, také darovala svou technologii Ukrajině na začátku invaze. Nyní se snaží SpaceX plně nahradit. „Jsem si jistý, že (Musk) má na rukou krev,“ citují Noviny vyjádření hlavního vývojového ředitele Kymetu Billa Markse.

Přichází tento krok ve správnou chvíli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články