Češi přemýšlí, jak ušetřit na elektřině. Řešení je přitom jednoduché a zvládne to každý. Je ale potřeba jednat rychle

Většina lidí se v cenících a tarifech dodavatelů energií moc neorientuje. I to je jedním z důvodů, proč teď mnozí z nich platí za elektřinu a plyn víc, než by museli.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejlépe se dá ušetřit s takzvaným nízkým tarifem. Dříve se mu říkalo noční proud. Šlo o levnější elektřinu, kterou dodavatelé nabízeli domácnostem využívajícím spotřebiče s vyšší energetickou náročností. K účtování elektřiny za sníženou cenu docházelo obvykle v čase od 20 do 6 hodin, informuje o tom na svém webu společnost ČEZ.

Noční proud už není

Dnes už toto označení neexistuje. Místo toho distributoři svým zákazníkům nabízejí nízkou sazbu. Někteří uvádějí ve smlouvě pouze počet hodin, během kterých je možné nižší tarify, a tedy i levnější elektřinu, využívat, píše dále ČEZ. Stejně tak rozhodují o přesných časech, kdy na straně dodavatele dojde k přepnutí na počítání nižší sazby. Intervaly, ve kterých dochází k zapínání a vypínání nočního proudu, se během roku mění, vysvětluje ČEZ na svém webu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Indukční deska

Tisíce korun mohou ušetřit také jednoduché změny chování nebo vcelku levné nákupy úspornějších alternativ spotřebičů, jak píše server ČT24. Pomoci může třeba pořízení indukční plotny místo litinové nebo sklokeramické. Spotřeba potřebná k uvaření litru vody u litinové desky je podle ČT24 téměř o tři čtvrtiny vyšší než u indukční. Finanční rozdíl je přes 300 korun za rok. Oproti sklokeramické desce je indukce o více než stovku za rok levnější, dodává ČT24.

Je potřeba se zamyslet, kde má šetření smysl

Jak ušetřit řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček. „Před nadcházející topnou sezónou bychom si měli odvzdušnit topení, abychom zvýšili jejich efektivitu. Také je dobré jednou za čas odmrazit mrazák, aby nebyla větší spotřeba elektřiny, než je nezbytně nutné. Při vaření bychom měli dávat pozor na to, abychom dávali hrnce jen na malé ploténky. Je také vhodné plnit třeba pračku nebo myčku, když jsou opravdu naplněné,“ radí ekonom pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plná pračka

Naopak nemá smysl například řešit, když někde v chodbě zbytečně svítí LED žárovka. „To žádné znatelné energetické úspory nepřinese. Lidé se zbytečně stresují s žárovkou, zatímco jim během dvou tří dnů, kdy nejsou doma, jede tepelné čerpadlo nebo elektrokotel,“ řekl Novinkám Ondřej Pěnička ze společnosti M2C, která zajišťuje energetický management v komerčních budovách.

Začali jste v domácnosti šetřit spotřebou elektřiny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články
Tchyně mě naučila dávat do záchodu čajové sáčky. Dokud jsem to nezkusila, nevěřila jsem, že to může mít nějaký účinek
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Daniela názorně ukázala, jak uvařit zázvorový čaj, aby měl nejsilnější účinek. Dvěma ze 3 způsobů se připravujeme o živiny
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo najde skryté tváře? Jen hrstka lidí dokáže prokázat silný smysl pro detail, chce to maximální soustředěnost
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Střelci na palubách vrtulníků. Tvrdě prověřeni Vietnamem, Afghánistánem a řadou dalších konfliktů