Babiš i Pavel dostanou prezidentskou ochranku. Zaplatí to už tradičně daňoví poplatníci

Příští hlavou státu bude generál ve výslužbě Petr Pavel, nebo šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Jejich týmy už jsou v kontaktu s prezidentskou ochrankou.

i Zdroj fotografie: Bezpečnostní agentura Praha ALI 21 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Web ČT24 informuje, že jde o běžný postup, kdy jsou postupující kandidáti do druhého kola kontaktování Útvarem pro ochranu prezidenta České republiky (ÚOP). Cílem je zajištění bezpečnosti uchazečů o Hrad na veřejných akcích. A to v kooperaci s jejich soukromými bodyguardy. „Operativní složky vyhodnocují bezpečí těch dvou kandidátů a v případě, že bychom získali informace, že by jeden z kandidátů mohl být ohrožený, tak už se to řeší například formou krátkodobé ochrany,“ uvedl pro ČT24 ředitel ÚOP Martin Baláž.

Ochrana nového prezidenta je připravena

Na plnou ochranu má ale nadále nárok jen Miloš Zeman. Postupující do druhého kola žádný zvláštní status nemají. „Do okamžiku zvolení je každý kandidát běžným občanem. Ze zákona mu tedy ochrana nepřísluší,“ vysvětlil pro web Deník mluvčí Policejního prezidia David Schön. Na plnou ochranu bude mít jeden z nich nárok po zvolení. Policisté spadající pod tento útvar ale mají zvýšenou pohotovost. Zároveň už jsou vybráni ti, kteří budou novou hlavu státu chránit a poslední lednový víkend budou plně připraveni.

„Víme, kde ti kandidáti budou. Jak se dozvíme vítěze voleb, tak se ihned přemísťujeme na místo, kde budeme přebírat bezpečnost,“ uvedl pro ČT24 Baláž. Nepostupující se v případě strachu z ohrožení musí spoléhat na vlastní bodyguardy. O bezpečnost prezidenta se starají desítky ochránců, uvádí web Deník. Členové sloužící pro novou hlavu státu se mají postupně ustálit podle požadavků nového prezidenta, jak vysvětlil pro Deník bezpečnostní konzultant Zdeněk Zahradník, který se v minulosti staral například o bezpečnost Václava Klause.

Jde o specializovaný policejní útvar

Právě i bývalé hlavy státu mají na ochranku nárok. Osobního strážce proto bude mít po odchodu z funkce nadále i Miloš Zeman, a to doživotně. Celkem se u Zemana má střídat osm lidí, k dispozici bude mít jak bodyguarda, tak řidiče. Poprvé byli v blízkosti stávající hlavy státu viděni policisté z prezidentské ochranky v roce 2013, kdy teprve poprvé postoupil do druhého kola voleb. Nešlo ale o plnou ochranu, ale jen dohled, na který mají nárok i stávající kandidáti na Hrad.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mezi další činnosti Útvaru pro ochranu prezidenta patří zajištění ochrany Pražského hradu a místa uložení Českých korunovačních klenotů

ÚOP je specializovaným útvarem Policie České republiky, který má na starost ochranu nejen prezidenta, ale také osob, kterým je po dobu pobytu na území Česka poskytována ochrana podle mezinárodních dohod. V součinnosti s ostatními policejními složkami jim poskytují ochranu hlavně při pobytu na Pražském hradě či na zámku Lány. Muži, kteří budou mít po následující dva týdny na starost dohled nad uchazeči o Hrad, tak jsou placeni stejně jako ostatní policisté, tedy tradičně z peněz daňových poplatníků.

Měli by si podle vás ochranku platit prezidenti ze svého platu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad