Ukrajině poslal svět od začátku války přes 2 biliony korun

Kvůli válce dostává Ukrajina pomoc ze všech stran. Největšími podporovateli jsou Evropská unie a Spojené státy.

i Zdroj fotografie: President Of Ukraine from Україна / Creative Commons / CC BY
                   

Od začátku války se Ukrajině poslaly více než 2 biliony korun. Nejen velké státy, ale i Česko patří mezi věrné spojence válkou zasažené země. Web ČT24 připomíná, že ministerstvo obrany nechce zveřejňovat konkrétní informace o vojenské pomoci z bezpečnostních důvodů. Přesto byly některé zprávy o zaslané technice odtajněny. „Konkrétně se jednalo o 4 kusy letecké techniky, 38 tanků, 55 bojových vozidel pěchoty,“ cituje únorová slova ministryně obrany Jany Černochové (ODS) web ČT24. Od té doby putovala do válkou zasažené země další technika z českých zásob.

Pomoc za miliardy korun

Nemalé peníze vynaložilo tuzemsko také na pomoc uprchlíkům. Podle únorové zprávy ministerstva financí se jednalo o 25 miliard korun, informuje web Refresher. Ukrajina zároveň dostává ze zahraničí i peníze na chod státu. Zejména Evropská unie je v tomto ohledu velmi štědrá. V dubnu poslal Brusel válkou zasažené zemi již třetí finanční injekci ve výši 1,5 miliardy eur (přes 35 miliard korun), píše web Novinky. První a druhá pomoc v tomto roce pak dosáhla částky 4,5 miliard korun. Nejvíc peněz tak na Ukrajinu zamířilo právě z EU a USA.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Po ruské invazi se vůči Ukrajině napříč západními státy strhla obrovská vlna solidarity

Celkem se v programu Macro-Financial Assistance počítá s pomocí pro Ukrajinu ve výši 18 miliard eur (téměř 423 miliard korun). Za první čtyři měsíce roku 2023 Ukrajina obdržela od Evropské unie největší objem finanční pomoci. Jsem vděčný kolegům z EU za jejich vůdčí roli v podpoře Ukrajiny a za důslednost a pravidelnost při poskytování finančních prostředků. Pomáhá to včasnému a kompletnímu plnění státního rozpočtu na letošní rok,“ cituje web Novinky ukrajinského ministra financí Serhije Marčenka.

Široká pomoc

Podle Evropské komise jsou peníze určeny například na vyplácení mezd a důchodů či udržení fungování veřejných služeb typu škol a nemocnic. Na úhradu veřejných výdajů přispívají i jiné státy. Celkem Ukrajina v letošním roce dostala od západních spojenců 16,7 miliard dolarů (360 miliard korun), informuje web Tiscali. Podle dat ukrajinského ministerstva financí poskytla EU 6,5 milionů dolarů a USA 4,75 milionů dolarů. Tyto peníze jsou nicméně jen malou částí toho, co Západ Ukrajině od začátku ruské invaze poskytl.

Celková pomoc EU dosahuje asi 68 miliard eur (1,6 bilionu korun), informuje web Novinky. V této sumě jsou podle Evropské komise započítány peníze vynaložené na finanční a humanitární pomoc a také podporu armády a rozpočtu. Spojené státy pak podporují Ukrajinu především vojensky. V dubnu Washington poslal další balíček za 325 milionů dolarů (6,95 miliard korun), píše ČTK. Tato podpora byla už 36. v pořadí od začátku konfliktu. Celková hodnota americké vojenské podpory tím dosáhla 36 miliard dolarů (783 miliard korun).

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články