Rodiny, které nechávají nabíječku zapojenou do zásuvky, čeká nepříjemné zjištění. Slavný mladík odhalil, kolik peněz kvůli tomu letí oknem ven

Kvůli narůstajícím cenám energií se lidé učí novým návykům, které vedou k úsporám. Některé se týkají na první pohled i maličkostí.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Zdražování se stalo velkým tématem letošního roku. Inflace dosahuje rekordních hodnot, a proto jsou lidé nuceni hledat možnosti, jak ušetřit, aby každý měsíc vyšli. Jednou z položek, která do rodinných rozpočtů zasahuje nejvíce je elektřina. Její zdražování je závislé na ceně vstupu, tedy energií, hlavně plynu, uhlí a emisních povolenek, připomíná web Kurzy. Na trzích se cena elektřiny měnila vždy každou chvíli, ale konečné spotřebitele to nemuselo příliš trápit, protože měly ceny fixované.

Lidé budou platit více

Mnoho dodavatelů ale v letošním roce kvůli nejistotě převedlo své zákazníky na spotové ceny, které odráží aktuální situaci na trhu. Největší pozdvižení bylo na evropských burzách na konci prázdnin, kdy cena elektřiny přesáhla 1000 euro za megawatthodinu. Šlo o dosavadní rekord. Pro srovnání, loni v září stála elektřina desetkrát méně, protože tenkrát poprvé překonala hranici 100 eur za MWh, připomíná server Seznam Zprávy. V posledních týdnech se ceny relativně stabilizovaly, ale situace zůstává nadále napjatá a nejistá.

Stav zcela nevyřešila ani opatření státu. Vláda od příštího roku zastropovala ceny elektřiny, ale zdražení stejně na domácnosti dopadne. Například společnost innogy od ledna zvýší zhruba desetině svých klientů elektřinu na zastropovanou cenu, píše ČTK. Lidé si připlatí zhruba 500 korun měsíčně. Několik stovek navíc budou muset na elektřinu vydat také spotřebitelé dalších dodavatelů jako je ČEZ, E.ON a Pražská energetika, uvádí dále ČTK. V době zdražování se počítá každá koruna, a tak domácnosti hledají způsoby, kde na elektřině ušetřit.

I stovky korun ročně

Asi není už nikdo, kdo by si nedával pozor, aby nesvítil v místnostech, kde se nenachází, zapínal pračku či myčku jen při jejich úplném naplnění, či zbytečně nenechával lednici příliš dlouho otevřenou. Jedna maličkost ale stále patří mezi špatné návyky a může stát nemalé peníze. Nechávání nabíječek v zásuvkách, přestože přístroj není nabíjen. Stojí za tím mylná domněnka, že nabíječka jen tak ponechaná v zásuvce nespotřebovává elektrickou energii.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Někteří lidé si mobilní telefon kvůli enormnímu využití nabíjí i několikrát denně

U klasických adaptérů pro mobilní telefony jde sice o zanedbatelnou částku, ale u nabíječek pro notebooky či tablety a hlavně u rychlonabíječek pro mobilní telefony může jít zásah do rozpočtu. Jak spočítal známý polský mladík Dawid Kosinki, rychlonabíječka připojená po celý rok do zásuvky vyjde zhruba 6,19 zlotých (zhruba 32 korun), píše web Webniusy. Pokud má tento zlozvyk celá rodina u všech svých přístrojů, stojí to domácnost ročně několik stovek korun.

Také máte nabíječky neustále zapojené v zásuvce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa