Netušícím lidem, kteří vybírají peníze z bankomatu, hrozí slušné potíže. Po příchodu strážníka následuje vězení a tučná pokuta

Člověk, který nalezne peníze si většinou pomyslí, že se na něj usmálo štěstí. V jedné situaci to ale může přinést spíše více problémů.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

V dnešní době už není mnoho lidí, kteří nevlastni bankovní kartu. Většina zaměstnavatelů vyplácí každý měsíc mzdu či plat lidem na účet. Bankovní převod peněz preferují i státní instituce, které vyplácejí dávky. U podnikatelů ani třeba není připomínat, že platba v hotovosti je spíše ojedinělá. Mnoho lidí se přesto pocitu mít peníze fyzicky nechce vzdát a na takovou situaci existují bankomaty, které jednoduše peníze vydají. Majitel účtu vloží do přístroje bankovní kartu, zadá PIN, částku, kterou chce vybrat a za malou chvíli si schovává bankovky do peněženky.

Roztržitost se nevyplácí

Tak to vypadá v ideálním případě. Banky ale řeší na denní bázi případy lidí, kteří na ten poslední nejdůležitější krok zapomněli a své peníze v bankomatu nechali. Pro mnohé je to nepochopitelné. Bankomaty totiž upozorňují na odebrání peněz textem na obrazovce i zvukovým signálem. Přesto někteří na své čerstvě vybrané peníze zapomínají. Naději, že o ně kvůli tomu nepřijdou mají pouze klienti bank, které mají nastaveno, že po určité době neodebrané bankovní z výdejního slotu zajedou zpět do bankomatu.

Doba se nejčastěji pohybuje od 30 sekund do jedné minuty, píše web Novinky. Pokud jde o banku, která zpětvzetí bankovek nastaveno nemá, mohou se lidé se svými penězi většinou rozloučit. Člověk, který přijde k bankomatu po roztržitém spoluobčanovi většinou bude brát peníze v bankomatu jako šťastný nález. I když se někdy objeví poctiví lidé. V dnešní době zdražování je balík bankovek trčících z bankomatu pro velkou část společnosti velkým lákadlem. Navíc jde o často o velmi vysoké sumy.

Vězení nebo vysoká pokuta

Například Moneta Money Bank registrovala v minulosti zapomenutou hotovost ve výši 30 tisíc korun, Česká spořitelna dokonce částku 50 tisíc. Průměrná výše zapomenutých bankovek se pohybuje od jednoho tisíce do 3,5 tisíce korun, píše web iDnes. Lidem, kterým se podobná situace stane, si ale nemusí zoufat. Jakmile si pochybení uvědomí, měli by se ihned vrátit na místo. Pokud už peníze v bankomatu nejsou, je třeba neprodleně informovat banku. Ztrátu je třeba nahlásit a zahájit reklamační řízení, které je důležité pro případ, kdy nálezce peníze vrátí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Banky evidují stovky případů zapomenutých peněz v bankomatu

Pokud k tomu nedojde, je třeba kontaktovat policii a podat trestní oznámení, píše server Blesk. Banka následně spolupracuje s policisty a poskytne jí kamerové záznamy z bankomatu. V případě vypátrání čeká nálezce nemilý trest. Za trestný čin zatajení věci hrozí až jeden rok vězení. V případě částky menší než pět tisíc korun jde o přestupek proti majetku, za který je možné uložit pokutu až 50 tisíc korun, připomíná web iDnes. Pokuty se udělují také v Polsku. Nedávno za zatajení nálezu 100 zlotých muž zaplatil pokutu 500 zlotých, píše web Webniusy.

Jak byste se zachovali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články