Úspory Čechů nenávratně mizí. Místo 1000 Kč budou mít lidé kvůli inflaci jen několik stovek

Ani v letošním roce nedochází ke snižování inflace, jak mnoho lidí očekávalo. Naopak, od prosince ceny opět vzrostly.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na znehodnocování nastřádaných úspor upozornil pro web Hospodářské noviny ekonom Tomáš Havránek. Inflace tu sice byla vždy, ale nikdy nedosahovala tak rekordních hodnot. Pokud je růst cen kolem dvou procent, tak to řada lidí ani nezaznamená. V případě, že inflace atakuje téměř dvacetiprocentní hranici, už si však zdražování nejde nevšimnout. Jak ekonom upozorňuje, na začátku příštího roku budou mít úspory Čechů o třetinu, přesněji o 33 procent nižší hodnotu, než na začátku roku 2021. Z každé naspořené tisícikoruny tak lidem zbude jen několik stovek.

Růst cen nepolevuje

Trend mizejících úspor je nezvratitelný. V posledních dvou letech inflace lidem ukrojila velkou část našetřených peněz a ani v letošním roce zatím nehodlá polevovat. Vidět je to i na nejnovějších číslech za leden, kdy spotřebitelské ceny stouply o 17,5 procent, informuje ČTK. Tempo nárůstu zrychlilo oproti prosinci, kdy inflace činila 15,8 procenta. Analytici ale očekávají, že od února už se má růst spotřebitelských cen snižovat, dodává ČTK. Přesto bude lidem část jejich úspor dál „požírat“.

Znehodnocování peněz nedokáže zvrátit ani fakt, že řada bank nyní nabízí zajímavé úrokové sazby na spořících účtech. I ty nejvýhodnější vkladové produkty totiž peníze střadatelů před inflací neochrání, informuje web Seznam Zprávy. Biliony korun, které si Češi v uplynulých letech naspořili, tak rychle ztrácí na hodnotě. Podle statistik České národní banky měly domácnosti v bankovních domech ke konči třetího čtvrtletí roku 2022 uloženo celkem 3,3 bilionu korun. Na netermínových vkladech, kam patří i běžné účty, pak 2,5 bilionu korun, dodávají Seznam Zprávy.

Miliardy jsou pryč

České domácnosti po započítání úrokových sazeb na běžných, spořicích či termínovaných účtech ke konci třetího čtvrtletí přišly v bankách kvůli růstu cen meziročně o zhruba 483 miliard korun, uvádí dále Seznam Zprávy. Nepomohli si ani ti, kteří si peníze ukládají do stavebního spoření. Ke konci září 2022 v něm lidé měli uloženo 329 miliard korun, reálná hodnot peněz se však snížila o 32 miliard korun, dodávají Seznam Zprávy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Asi čtvrtina Čechů nechává své úspory na běžných účtech nebo v hotovosti

Ani v letošním roce na tom pak Češi podle ekonomů nebudou lépe. „Růst cen v loňském roce výrazně snížil životní úroveň v naší zemi. Lidé přišli o výraznou část kupní síly svých úspor a za své příjmy si mohli dovolit nakupovat podstatně méně zboží a služeb než v předešlých letech. Letošní rok přinese zlepšení, nicméně lidem se dál budou znehodnocovat úspory a snižovat reálné příjmy,“ uvedl pro Seznam Zprávy ekonom Štěpán Křeček. Inflaci by mohla svými nástroji zkrotit Česká národní banka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články