NATO v pondělí zahájí vojenské cvičení zaměřené na jaderné zbraně

Říjnového cvičení NATO se zúčastní až 60 letadel. Podle vyjádření představitelů nemá jít o reakci na současné světové události.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na zahájení vojenského cvičení NATO včetně nácviku použití jaderných bomb, upozorňuje web Daily Mail. Jde o každoroční jaderné cvičení s názvem „Steadfast Noon“, ve kterém proběhnou cvičné lety nad Belgií, Severním mořem a Velkou Británií. Podle Aliance načasování cvičení nesouvisí s výhrůžkami ruského prezidenta Vladimira Putina. Šéf Kremlu tento týden uvedl, že přímý střet mezi NATO a Ruskem povede ke „globální katastrofě“, připomíná dále web Daily Mail.

Dobré zprávy

Zároveň ruská hlava státu zdůraznila, že není nutné provádět na Ukrajině masivní údery. Použil ale při tom slovíčko „prozatím“. Cvičení NATO potrvá od 17. října do 30. října. Podle vyjádření Aliance jde o pravidelně se opakující výcvikovou aktivitu, při které nebudou použity žádné ostré zbraně. Cílem cvičení je podle mluvčí Oany Lungescuové zajistit, aby jaderné odstrašení zůstalo „bezpečné a účinné“. Akce to bude relativně velká, jak dále píše web Daily Mail. Cvičení v Belgii se zúčastní 14 zemí a zhruba šedesátka letadel.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle Putina není v dohledné době plánována další vlna mobilizace

Součástí budou také nejmodernější stíhačky a americké bombardéry, které přiletí z letecké základny Minot v Severní Dakotě. NATO zdůrazňuje, že jde o každoroční cvičení, které s aktuální situací ve svět nesouvisí. Válka na Ukrajině se přitom neschyluje ke svému konci. Náznak dobrých zpráv ale přineslo páteční Putinovou prohlášení na summitu v kazašské Astaně. Podle ruského prezidenta není v dohledné době plánována další vlna mobilizace, píše ČTK. Částečný nábor nových vojáků, který byl vyhlášen na konci září, má skončit zhruba za dva týdny.

Putin neplánuje další masivní útoky

Do zbraně má nakonec být povoláno více než původně deklarovaných 300 tisíc záložníků, uvádí dále ČTK. Od Putina také zaznělo, že další masivní vzdušné údery na Ukrajině nebudou probíhat. „Teď před námi stojí jiné úkoly,“ cituje ruského prezidenta ČTK. V pondělí Rusko přitom zasypalo Ukrajinu řízenými střelami a útočnými drony, které způsobily nejen hmotné škody, ale připravily o život také několik osob. Po zásahu některých velkých ukrajinských měst zemřelo nejméně 19 lidí a zhruba 100 osob bylo zraněno.

Kyjev to ale neodradilo od dalšího postupu. Jak píše web CNN Prima News, ukrajinským ozbrojeným silám se za poslední měsíc podařilo osvobodit od ruské okupace více než 600 obcí a dále ve své protiofenzivě na východě země pokračují. Úspěchy zaznamenali Ukrajinci i ve vzduchu. Provedeno bylo v pátek 13 úderů, během kterých byl zničen ruský sklad munice, zabito 18 ruských vojáků a zničeno 15 obrněných vozidel, uvádí dále CNN Prima News.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Únava, dušnost a kašel: Jak poznat rozvíjející se astma a co ho spouští
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války